Супермаркетите, търговците на дребно и производителите на напитки трябва да бъдат принудени да плащат повече за рециклирането на пластмасовите опаковки на стоки, които продават. Това се посочва в доклад на британската парламентарна Комисия за екологичен одит.
Искането на депутатите представлява опит да се намали количеството пластмасови бутилки за вода, което британците използват всяка година, и да се стимулира културата за използване на шишета за многократна употреба, съобщава британският вестник Guardian. Идеята е те да могат да бъдат пълнени с чешмяна вода от обществени чешми, ресторанти, кафенета, спортни центрове и вериги за бързо хранене. Според авторите на предложението това ще намали употребата на пластмасови бутилки за вода с 65%.
В момента във Великобритания годишно се използват 13 млрд. пластмасови бутилки, но едва малко над половината от тях (7,5 млрд.) се рециклират.
Докладът подчертава необходимостта от правителствена намеса за справянето на проблема с пластмасовите боклуци във Великобритания и призовава за по-високи такси за бизнеса, които да спомогнат за почистването на боклука, който компаниите създават, посочва още Guardian.
Според депутатите въвеждането на национална програма за възнаграждения срещу върнати бутилки е един от ключовите елементи за намаляването на този вид отпадъци в страната. Такава схема би могла да спомогне за увеличаване до 90% на рециклирането в страната.
Подобна програма може да стане част от новите мерки, които ще бъдат обявени от министъра на околната среда Майкъл Гоув през следващата година.
По думите на председателката на комисията Мери Крейг, ако замърсяването на океаните продължи със същото темпо, до 2050 г. обемът на пластмаса в тях ще е по-голям от този на всички риби, взети заедно, посочва Bloomberg.
Сред другите предложения на новия закон е и увеличение на таксите за опаковки, които са трудни за рециклиране и съответно - намаляването им за тези, които могат да бъдат преработени. Също така се предлага въвеждането на минимум от 50% за употреба на рециклиран полиетилен терефталат във всички нови пластмасови бутилки до 2023 г.
Докладът предлага още парите, които бъдат събрани в рамките на новата схема, да се инвестират в строителството на цехове за преработка, които ще намалят изнасяното всяка година количество пластмаса в размер на около 320 000 тона.
Според текста през последните 15 години консумацията на бутилирана вода във Великобритания се е удвоила.