IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В търсене на единство след Brexit ЕС е изправен пред нови предизвикателства

Лидерите на ЕС се събират идната седмица на среща на високо равнище в Брюксел, за да обсъдят трънливи въпроси

09:49 | 18.02.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Лидерите на ЕС се събират идната седмица на среща на високо равнище в Брюксел, за да обсъдят трънливи въпроси: как да запълнят празнотите в бъдещия бюджет след Брекзита и да намерят заместник на Жан-Клод Юнкер, който да оглави Еврокомисията, предаде AFP.

Срещата, която е насрочена за петък, 23 февруари, при формат 27, без Великобритания, трябва да бъде ключов етап към един нов, по-сплотен Съюз, който европейците искат да изградят след Брекзита.

Само че година преди една от най-важните му членки да се оттегли, както е предвидено това да стане през март 2019-а, по пътя на ЕС се очертават две пречки: бюджетни въпроси и начинът, по който да става номинирането за най-високите постове в ЕС.

Юнкер бе определен да застане начело на европейската изпълнителна власт след европейските избори от май 2014 година чрез оспорваната система "шпитценкандидат".

Тази германска дума определя процедура, според която кандидатът "начело на листата" на европейската партия, която е спечелила най-много гласове, получава поста, припомня БТА.

Европейският парламент и Юнкер са за това тази система да бъде приложена и на европейските избори през май 2019 година, защото според тях тя укрепва демокрацията в Европа.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който координира срещите на високо равнище и представлява страните членки, би трябвало да предложи варианти на предстоящата среща на високо равнище и най-вече запазването на "шпитценкандидат", отбелязва AFP. В същото време обаче редица държавни и правителствени лидери се противопоставят на тази система, която, според тях, ги оставя в периферията в полза на задкулисни споразумения, сключени от политическите партии в Брюксел.

Според европейски източник ръководителите вероятно ще припомнят, че според договорите тяхно право и задължение е да определят председателя на Еврокомисията, като се съобразяват и с мнението на Европарламента.
Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви тази седмица, че е за спазването на европейските договори по този въпрос. 

Юнкер пък определи системата "шпитценкандидат" като "напълно логична". Той призова и за сливането на поста, който сега заема, с поста на Туск.

Темата стана още по-конфликтна, откакто Европарламентът неотдавна се произнесе срещу проекта за транснационални листи за европейските избори през 2019 година, които път Макрон твърдо подкрепи.

Излизането на Великобритания от ЕС ще лиши европейските финанси годишно от 12 до 15 милиарда евро, а това е значителна загуба за ЕС, когато Брюксел търси финанси за нови политики най-вече в областта на отбраната и миграцията.

Еврокомисарят по Бюджета Гюнтер Йотингер предложи вноските в бюджета да се вдигнат - до 1,1-1,2 на сто от брутния вътрешен продукт на Евросъюза спрямо сегашните 1,0 на сто. Холандия, Дания, Австрия, Швеция и Финландия са нетни вносители в бюджета на ЕС и вероятно ще са против, отбелязва AFP.

Въпреки това напрежение на заден план, ЕС продължава да настоява, че е необходимо единство в преговорите по Brexit.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:10 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още