Украйна води преговори със САЩ и Германия за повече гаранции за енергийната си сигурност във връзка с реализацията на "Северен поток 2", коментира украинският енергиен министър Херман Халушенко, цитиран от Ройтерс.
Тримата ресорни министри разговарят за "стъпки, които да бъдат истинска гаранция, че Украйна ще запази транзита", допълни още той.
Преди ден германският канцлер Ангела Меркел беше в Киев и разговаря с президента Володимир Зеленски по темата. Украинците обаче още не са убедени, че интересите им ще бъдат запазени, след като "Северен поток 2" бъде пуснат в експлоатация и Зеленски поиска яснота какви стъпки ще бъдат предприети.
Страната отдавна предупреждава, че газопроводът може да бъде използван като "опасно геополитическо оръжие" от страна на Москва. Той застрашава енергийната сигурност не само на Украйна, но и на цяла Европа, е позицията, която защитава Киев.
Подобно беше мнението и на САЩ, които се опитаха да спрат реализацията на проекта с помощта на строги санкции, но в крайна сметка администрацията на Джо Байдън предпочете да запази отношенията си с Берлин и вдигна ограниченията.
Заявката на германския министър на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер е, че страната му ще подкрепи енергийния преход на Украйна и ще насърчи зелената енергетика, посочва още Ройтерс.
Срещата между тримата енергийни министри е в рамките на конференция за проблемите на Крим, анексиран през 2014 година от руските власти. Това сложи край на отношенията между Киев и Москва и стана причина за сблъсъци в граничните райони. По данни на украинските власти над 14 хил. души са загинали в резултат на конфликта в последните седем години.
Киев обвини Русия и, че се опитва да саботира конференцията, критикувайки Запада, че участва в събитието.