ЕС трябва да одобри разработената от Русия ваксина срещу COVID-19, за да смекчи проблемите с разпространението на ваксините в блока, заяви представителят на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел по време на посещение в Русия, насочено към подобряване на отношенията с Москва, предава Financial Times.
Борел, чиято визита е първата за високопоставен представител на съюза от 2017 г. насам, заяви, че потвърждението за високата ефективност на руската ваксина „Спутник V“ е „добро за цялото човечество, това означава, че ще имаме още инструменти за борба с пандемията“.
„Надявам се, че сега Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) ще може да сертифицира тази ваксина за употреба в страните членки на ЕС. Това ще бъде добра новина за нас, защото, както знаем, ние нямаме достатъчно ваксини и допълнителен източник на доставки е добре дошъл. Отново поздравления за успеха на руските учени“, каза Борел.
Европейската комисия е подложена на остри критики заради бавното разпространение на ваксините срещу COVID-19, изоставащо от други големи сили, и проблемите с осигуряването на достатъчно наличности. В изследване, публикувано в списание Lancet тази седмица, „Спутник V“ се оказа ефективна в 91,6% от случаите.
Борел говори на пресконференция след среща с руския си колега Сергей Лавров, белязана от реторика за подобряване на отношенията и предупреждения, че те са на историческо дъно.
Подкрепата на ваксината от Борел, която предизвика противоречие и известни критики в чужбина, откакто президентът Владимир Путин я одобри за използване това лято преди да е приключила дори първата фаза от изпитанията й, се случва, след като френският президент Еманюел Макрон заяви тази седмица, че е отворен за използването й във Франция, ако получи одобрение от ЕМА, а Германия заяви, че води разговори да помогне с намирането на места за производство на ваксината в Европа.
Визитата на Борел се случва два дни след като Русия изпрати в затвора активиста на опозицията Алексей Навални за над две години и половина на фона на жестоко смазване от полицията на мирни протести срещу задържането му.
Борел заяви, че е повторил исканията на блока за освобождаване на Навални и пълно разследване на опита за убийството му през август. Той обаче не предупреди Москва за последици, ако не се съобрази с исканията и заяви, че няма призиви от страните членки за допълнителни санкции в отговор на задържането на Навални.
„Трябва да признаем, че през последните години отношенията ни са белязани от фундаментални различия и липса на доверие. Възприемаме се повече като конкуренти и опоненти, отколкото като партньори“, изтъкна Борел.
„ЕС е ненадежден партньор“, каза Лавров. „Допълнително влошаване на отношенията ще донесе отрицателни и много, много непредсказуеми последици“, предупреди той.
Москва започна преговори с ЕМА миналия месец за одобряването на „Спутник V“, но процесът е в начален етап. ЕМА е независима от Европейската комисия и Борел няма официална роля в процедурата по осигуряване на ваксини на блока.
Унгария беше първата страна членка на ЕС, която одобри „Спунтик V“, използвайки мерките за извънредно положение в страната, за да позволи временната ú употреба, а премиерът Виктор Орбан заяви, че дозите може да започнат да бъдат поставяни следващата седмица.
Разговорите между Борел и Лавров, които продължиха след пресконференцията, са съсредоточени също върху конфликта в Украйна, ядрената сделка с Иран, климатичните промени, Близкия изток и сътрудничеството в области като борба с тероризма и с наркотрафика.
Въпреки че посещението предизвика критики от страни членки на ЕС близо до границите на Русия, включително Полша и балтийските страни, решението за осъществяването й отразява разделението на блока по отношение на политиката към Кремъл, коментира Financial Times.
Някои страни членки искат да бъдат намерени области на взаимно сътрудничество с Русия въпреки годините на влошени отношения и конфронтация заради анексирането на Крим от Москва през 2014 г., твърдения, че Кремъл е наредил убийства в европейски страни и опити за намеса в изборите на страни членки.