Русия няма нищо против да има втора точка за вход на газ от Русия през "Турски поток" за България. Това каза премиерът Бойко Борисов след срещата си руския президент Владимир Путин в Кремъл, съобщава БТА. Той добави, че по време на разговора руският президент Путин го е информирал, че вчера е провел телефонен разговор с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който го е информирал, че няма нищо против "Турски поток" да влезе на територията на България. Борисов уточни, че тепърва ще се водят преговори какво да бъде количеството газ и как да бъде транспортирано до следващите държави в региона.
На базата на това количество руски газ, което в момента влиза на територията на Русия чрез Украйна за България, като се добави и газта от "Турски поток", ще стане около 34-35 млрд. куб. метра, изчисли Борисов.
Руският президент Владимир Путин каза, че първата тръба на "Турски поток" е напълно готова по дъното Черно море, а от втората остава да бъдат изградени около 200 км на територията на Турция. Той обаче потвърди възможността "Турски поток" да влезе на територията на България.
"Затова всичко, което сме обсъждали, е напълно реално и може да стане в най-близко време", заяви Владимир Путин. Той обаче допълни, че тепърва предстои да се водят преговори - за обема, цените и други въпроси по тази тема.
Владимир Путин отбеляза, че Русия е надежден доставчик на енергийни ресурси за България, като в момента на 100 процента се задоволят нуждите на българския пазар.
Владимир Путин добави, че руската компания "Росатом" ще продължи доставките на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", ще помага и за модернизирането на централата и удължаването на експлоатацията на 5 и 6 блок. Освен това руската страна е готова да се върне към идеята за реализиране на проекта АЕЦ "Белене", ако България вземе решение за това.
По повод евентуалното строителство на АЕЦ "Белене" българският премиер заяви, че тъй като реакторите вече са платени и страната ни разполага с два реактора, е информирал Путин, че България на пазарен принцип търси частен инвеститор и ще участва в изграждането на централата само с това, което до момента страната ни е инвестирала за реактори и площадка. България обаче в никакъв случай няма да се ангажира със задължителното изкупуване на тока, който ще се произвежда в централата, подчерта Борисов.
Руският президент изтъкна, че преговорите с Борисов са преминали в делова и конструктивна атмосфера и са били доста конструктивни. По думите му България е важен партньор в Европа и на Балканите и отношенията между двете страни се базират върху многовековните традиции на приятелство и добросъседство. Той посочи, че тази година се отбелязват знаменателна за двустранните отношения дата - 140-годишнината от освобождението на България от османското иго.
По време на разговорите е било отделено особено внимание и на икономическото сътрудничество, информира Путин и посочи, че през миналата година двустранният стокообмен е нараснал с 24 процента - до 3,5 млрд. долара. Освен това общият обем на руските инвестиции е надвишил 30 млрд. долара, като руските компании активно инвестират,
преди всички в преработването на петрола, селското стопанство и недвижимите имоти.
По време на срещата с премиера Борисов е било отбелязано укрепването на междурегионалните връзки. Тази есен в София се планира провеждането на Дни на Москва. Освен това през май в Болшой театър в Москва за първи път са се състояли гастролите на Софийската опера и балет. Всичко това допринася за развитието на отношенията в сферата на културата.
Путин добави още, че се поддържат и тесни връзки в областта на образованието, като тази година за български студенти са били отделени над 200 държавни стипендии, като се планира това количество да се увеличи. Русия има намерение да насърчава развитието и на туристическите отношения.
Българският премиер информира, че доста от културните мероприятия между двете страни са възобновени. Той добави, че България работи добре и със специалните служби на Русия по линията на прането на пари, борбата с тероризма, трафика на хора и в други отношения. "Имаме голяма перспектива, защото това, което предлагаме и в газа, и във всичко останало, е одобрено от Европейската комисия", каза Борисов. Той се надява, че добрите отношения ще продължат да се развиват. По думите му ключовата думи е мир, диалог и компромис.
Накрая на пресконференцията Борисов пожела успех на Русия в провеждането на предстоящото Световно първенство по футбол.
Вижте и коментара по темата на политолога Любомир Стефанов в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
преди 6 години Путинcкият зa*ник вече целият е покрит с влaжни цeлувки от български политици, но дъpвoто остава за данъкоплатците, които десетки години ще трябва да изплащат ненужни тръби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Вие още ли вярвате на наште таймаджии. А коментар на това: http://tass.ru/ekonomika/5249841 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години За съжаление си прав... нашите о.л.и.г.о.ф.р.е.н.и - стотинковци изтърваха момента и сега само се правят на интересни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ако въобще получим газ, ще бъде с посредник Турция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години В Черно море тръбата се разделя на 2 и едната тръба към нашият бряг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ще получаваме газ директно без посредник Турция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ама сЪс Ердоган ли ще влиза турския поток в България или без Ердоган?И хич не съм във възторг от това развитие на нещата като знам как се пазари турчина за такива важни неща.Борисов трябва да се засрами и да се извини на целия български народ за вредите, които управлението му нанесе на България и българите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар