Диалогът между Италия и Европейската комисия за бюджетните планове на страната няма да бъдат „размяна на отстъпки“. Това заяви италианският премиер Джузепе Конте в интервю за в. Corriere della Sera, цитиран от Ройтерс.
Министър-председателят защити целите на правителството за дефицит през 2019 г. в размер на 2,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) въпреки отхвърлянето му от Европейската комисия. Миналия месец от Брюксел се възползваха за първи път от правото си да върнат проектобюджет с довода, че италианският финансов закон не отговаря на европейските изисквания.
Според европейските власти дефицитът е прекалено висок и е необходимо пренаписване на фискалните планове.
Конте също така посочи, че е „неприемливо и дълбоко несправедливо“ да се обвинява настоящото правителство за слабите италиански икономически данни, публикувани по-рано тази седмица. По думите му отражението на реформите на новото правителство ще станат видими едва от 2019 г. нататък.
Според публикувани в сряда данни безработицата в Италия е нараснала до 10,1% от 9,8% предходния месец, обръщайки тенденцията на понижение от тази година. Ден по-рано статистическата агенция в страната съобщи, че БВП остава без промяна през третото тримесечие спрямо второто – най-лошото му представяне от почти четири години. Също така се наблюдава и понижение на доверието на бизнеса през октомври.
„Съществува реален риск, че (данните за БВП) не са само еднократно прекъсване на серията, а са началото на нов спад в Италия“, посочва икономистът на LC Macro Advisors Лоренцо Кодоньо, цитиран от Wall Street Journal.
Ръстът на италианската икономика вече е един от най-слабите в еврозоната. Според икономисти един от факторите за това понижаване е точно сблъсъкът между правителството в Рим и европейските власти за бюджета.
Именно фискалните планове на Рим и на моменти разгорещената рамяна на реплики с Брюксел накара инвеститорите да започнат да се отдръпват от италиански правителствени облигации и банкови акции.
В резултат разходите за кредити на италианския бизнес и домакинства нарастват, посочват от Европейската централна банка (ЕЦБ). Някои експерти дори предупреждават, че по-скъпото кредитиране може да изтрие стимулите за икономическия растеж, които правителството се надява да постигне с по-високия си дефицит.
преди 6 години Италия страда от вредни последици от работата на Европейската централна банка (ЕЦБ).При неправилността за неограничени вредни последици от работата на ЕЦБ, Италия е със съдба на жертва.Възможностите за Италия са: Първа: Без защита срещу вредни последици от работата на ЕЦБ страданията в Италия нарастват.Втора: Със защита срещу вредни последици от работата на ЕЦБ е прекратен водещият причинител за сегашните страданията в Италия.За устойчив обществен прогрес на Италия е необходима защита срещу вредни последици от работата на ЕЦБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар