Италианският финансов министър Джовани Триа е заявил на своите колеги от еврозоната, че работи по постигането на компромис в спора на Рим с Брюксел заради проектобюджета на третата по големина икономика в еврозоната. Това съобщава италиански държавен представител, цитиран от Ройтерс.
Плановете за основния финансов бюджет на страната, които предвиждат увеличаване на структурния дефицит с 0,8% от брутния вътрешен продукт (БВП) при изискване на Европейския съюз за 0,6%, беше отхвърлен по-рано миналия месец от Европейската комисия.
Според представителя на Рим все още е рано на този етап да се каже дали Италия ще промени бюджета си, както поискаха от Триа неговите колеги.
Евроскептичното правителство в Рим разполага с време до 13 октомври, за да изпрати на европейските власти нов проектобюджет, който да отговаря на европейските правила. В противен случай страната е застрашена от санкции, които могат да достигнат сума до 0,2% от БВП.
Държавният представител посочи още, че Рим ще представи в зададения срок своя отговор, но не уточни какво се очаква да пише в новото писмо до Брюксел.
По думите му европейските разпоредби предвиждат отклонения от поставените цели, като също така допълни, че тези на Италия не са значителни.
По-рано днес в интервю за в. Financial Times италианският вицепремиер Луиджи ди Майо отново заяви, че бюджетните планове на страната няма да се променят.
Въпреки това той допълни, че очаква диалогът с Брюксел да намали споровете около бюджета на Рим. Той също така изрази надежда, че италианският модел за по-високи правителствени разходи ще спечели по-широко одобрение.
Пред репортери по-рано днес германският финансов министър Олаф Шолц посочи, че държава като Италия с дълг в размер на 130% от БВП трябва да действа „много по-предпазливо“. По думите му страните членки на еврозаната трябва да следват сходни бюджетни стратегии, за да поддържат финансовата стабилност.
„Ако имате много висок дълг, трябва да бъдете много по-предпазливи“, посочи Шолц, цитиран от Bloomberg. Той допълни също, че предложенията на ЕК, отправени към Италия във връзка с бюджета, са „приятелски“.