Трябва да приемем света такъв, какъвто е, а не да го правим по-добро място, коментира наследникът на Ангела Меркел Армин Лашет в интервю за Ройтерс. В него той разкрива част от своите виждания за външната политика, които досега бяха оставени на заден план.
Лашет определя себе си като политик реалист, посочва Ройтерс. "Добре звучащи морални и вътрешнополитически слогани не са външна политика", допълва премиерът на Северен Рейн-Вестфалия, който има добри шансове да заеме поста на канцлер на страната след оттеглянето на Ангела Меркел през тази есен.
За него водещи в дипломацията са ценности и интереси.
Лашет е категоричен, че не трябва да бъде спирана работата по "Северен поток 2" като санкция срещу Русия за ареста на Алексей Навални. "В последните 50 години, дори и в най-тежките времена на Студената война, Германия е купувала газ от СССР, сега от Русия. Германското правителство следва правилния курс", казва той.
Позицията на Берлин по газопровода изглежда не се променя, но страната е подложена на растящ натиск - не само от САЩ и отделни страни в ЕС, но и от възможни бъдещи партньори в Бундестага - Партията на зелените. Германски екоорганизации подадоха иск срещу строителството на "Северен поток 2".
В някои държави от общността пък смятат, че новият газопровод ще подкопае Украйна и ще увеличи зависимостта на Европа от руския природен газ. В САЩ позициите са подобни и настояват, че този проект застрашава Атлантическата сигурност.
Според Лашет "Северен поток 2" и казуса "Навални" не бива да се смесват. Германия, както и останалите държави от общността, критикуват ареста на опозиционния лидер. Страната също одобри санкциите на ЕС срещу Русия заради Украйна.
"Ние ще трябва да гарантираме геополитическите интереси на Украйна и да обезпечим нашите енергийни доставки през този частен проект ("Северен поток 2" - б.р)", коментира новият лидер на Християндемократическия съюз (ХДС).
Преди дни САЩ дадоха сигнал, че са готови да преговарят за спорния газопровод по дъното на Балтийско море. Източници на германското издание Handelsblatt коментираха, че Вашингтон очаква от Берлин гаранции, че "Северен поток 2" ще нанесе най-малките възможни геополитически щети в Украйна и Европа. Самата Ангела Меркел вече коментира, че ще постави всички енергийни въпроси на масата, за да види кое е допустимо за САЩ и кое - не.
САЩ купуват петрол от Русия, отбеляза тя по отношение на руското енергийно влияние.
За Лашет и вътрешната съпротива срещу "Северен поток 2" може да бъде преодоляна. Според него проектът няма да бъде тема в предизборните дискусии и ще бъде възможно да се намери консенсус с бъдещи партньори по темата, включително и със Зелените.
Германия остава "дълбоко обвързана със Запада", смята още Армин Лашет и допълва, че САЩ е най-близкият партньор на Германия, извън ЕС.
По отношение на ЕС и евентуалното му разширяване той е категоричен, че страните от Западните Балкани ще влязат в общността, когато изпълнят критериите. "За съжаление, Турция се движи все по-далеч от принципите на ЕС за върховенство на правото", коментира наследникът на Меркел.
Лашет е противник и на еврооблигациите, въпреки че някои членове на ЕС поискаха те да станат опция и след възстановяването от коронакризата.