IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Путин получи категорична подкрепа за оставането си на власт до 2036 г.

При почти пълно преброяване на гласовете промените в конституцията са подкрепяни от близо 80% от избирателите

09:35 | 02.07.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Очаквано руският президент Владимир Путин спечели категоричната подкрепа на избирателите за удължаване с хоризонт до 2036 г. на продължилото му вече две десетилетия управление.

Централната избирателна комисия на Русия посочва, че 78% от руснаците са гласували в подкрепа на предложените конституционни промени при преброени над три четвърти от гласовете. Властите публикуваха първите резултати от вота още преди приключването на изборния ден, съобщава Bloomberg.

Избирателната активност е около 65%, като властите се погрижиха да премахнат всички възможни пречки пред гласоподавателите за участие в референдума, включително като улеснят достъпа до урните и направят вчерашния ден почивен. Избирателите бяха привлечени и с някои популярни популистки обещания в репертоара на държавния глава като забрана на хомосексуалните бракове например.

„Основният резултат  е формалното узаконяване на зануляването“ на ограниченията пред президентските мандати, посочва Михаил Виноградов, ръководител на фондацията St. Petersburg Politics. „Плюс възможността да поддържа относително високо ниво на потвърдена подкрепа за действията на властите, въпреки че пандемията не им помогна да отбележат много точки“, допълва той.

Путин – бившият агент на КГБ, дошъл на власт през 2000 г., е най-дълго управлявалият руски лидер от Йосиф Сталин насам. Одобрените промени в конституцията ще му дадат право да се кандидатира за още два 6-годишни мандата начело на страната, след като сегашният му изтече през 2024 г. Макар че по свои думи още не е решил дали да се кандидатира за президент отново, Путин заяви миналия месец, че спекулациите за възможен негов наследник биха имали дестабилизиращ ефект.

Референдумът се проведе на фона на спад в подкрепата за президента в социологическите проучвания, което отчасти се дължи и на икономическите последствия от коронавирусната пандемия и срива в цените на петрола. Одобрението за Путин от около 60% - въпреки че е значително по западните стандарти – е около най-ниските си нива, откакто той е на власт, показват данни на независимата руска агенция Levada Center.

Протест на руската общност в Берлин срещу конституционните промени. Снимка: Getty

Путин също така ще трябва да се справя и с една от най-тежките рецесии в своето 20-годишно управление. След години на стагнация руската икономика може да се свие с до 6,6% тази година – най-лошото представяне от 2009 г. насам, показват данни на Международния валутен фонд. Междувременно реалните доходи намаляват, а безработицата нарасна до 6,1% през май от 4,7% през март.

Путин изненада мнозина, включително и някои от приближените си, когато през януари обяви намерението си да приложи една от най-мащабните реформи на конституцията от приемането ѝ през 1993 г. Но клаузата, включваща удължаване на мандатите му, не бе оповестена преди март, въпреки че някои анализатори още преди това коментираха подобна възможност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още