IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Протоколът на "Дивангейт" предизвика говорене за външната политика на ЕС

Евросъюзът трябва да преминава през пречиствателни процедури, за да не се поставят под въпрос европейските ценности, твърди Антоанета Николова

23:00 | 12.04.21 г.
Протоколът на "Дивангейт" предизвика говорене за външната политика на ЕС

"Много световни играчи искат да разбият единството на Европейския съюз, но 27-те трябва вътре в самите си институции да покажат ясно кое е ценното за нас. Ако го бяхме преглътнали този казус, то тогава посланието за Ердоган щеше да бъде, че му е позволено да се подиграва с блока по подобие на Сергей Лавров - да постави на столчето ЕС и да си прави каквото иска", посочи тя.

Антоанета Николова е категорична, че е нормално определен тип демокрации да са способни да показват отношение към определен тип управление, „каквото е това на Ердоган“. Тя смята, че макар това да не е най-правилният език от дипломатична гледна точка, Турция далеч не е демократична държава.

"С изказването си Драги хвърли бомба и минира отношения между Анкара и Рим. От Турция веднага поискаха извинение, което Драги отказа да даде, вследствие на което югоизточната ни съседка замрази всички сделки с Италия, включително и финализирани", посочи Антоанета Николова.

По думите на журналистката някои наблюдатели намират във фразата на Драги и по-далечна перспектива - залагане на нов тон в отношенията с Анкара заради ситуацията в Либия, където Турция е все още основен играч, но Италия иска да се превърне в нов "кингмейкър".

"От историческа гледна точка това не е единствената дипломатическа криза между Италия и Турция. Рим беше обект на много голяма и тежка криза с предоставянето на убежище на кюрдския лидер Абдула Йоджалан през 1998 г. След това отношенията се подобриха. Сега обаче предстои да видим дали това ще бъде така, тъй като Ердоган има планирана визита в италианската столица за голямо спортно събитие на 11 юни", посочи Антоанета Николова.
Тя припомни, че към края на мандата си Жан-Клод Юнкер имаше много голям скандал около Мартин Зелмайер, като в крайна сметка не се стигна до оставки.

"Европейският съюз трябва да може да преминава през подобни пречиствателни процедури и да можем да си говорим и казваме нещата с истинските им имена, защото иначе се поставят под въпрос самите европейски ценности. Ако блокът е достатъчно силен, той ще преодолее казуса - необходими са полемика и разговори", убедена е Николова.

Във връзка с българските парламентарни избори и възхода на ПП "Има такъв народ" тя коментира, че в България се наблюдава "италиански филм с балкански украски", визирайки Движението "Пет звезди" и основателя му Бепе Грило.

"ПП "Има такъв народ" може да си вземе поуки от италианския пример, тъй като, за да поемат управлението, "Пет звезди" трябваше да се договорят с една абсолютно противоположна партия, каквото беше тази на Матео Салвини. В един по-късен момент те излъчиха кандидат, който беше сравнително независим и трябваше да успокои всички движения, какъвто беше бившият премиер Джузепе Конте", посочи Антоанета Николова. "Ситуацията в България е много, много подобна."

Има ли нов тип отношения между европейските лидери и Анкара? Набира ли скорост „Дивангейт“ в ЕС?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:29 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още