IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Полша и Унгария се обединиха срещу демократичните критерии за еврофинансиране

Двете страни не искат да допуснат принципа за върховенство на закона като условие за отпускане на европейски средства

08:36 | 27.11.20 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Полша и Унгария се обединиха в усилията си да не допуснат въвеждането на допълнителни критерии за отпускане на европейско финансиране. Двете страни се борят срещу идеята в следващата Многогодишна финансова рамка на ЕС да има условие за спазването на демократичните принципи на правовата държава, за да бъдат отпускани средства от фондовете.

На среща в Будапеща унгарският премиер Виктор Орбан и неговият полски колега Матеуш Моравецки подписаха декларация, в която се посочва, че двете страни обединяват своите позиции и няма да гласуват предложение, което не устройва някоя от тях, пише Politico.

В декларацията е записано още, че включването на допълнителни критерии за разпределяне на европейските средства трябва да стане с промяна в Договора за ЕС. Двамата лидери посочват още, че тяхната позиция не е променяна още при първото предложение на ЕК по казуса, направено през 2018 година.

 

Тази декларация обещава тежки разговори по време на Европейския съвет, насрочен за 10-11 декември.

Ситуацията изглежда патова въпреки усилията на Германия като ротационен председател на Европейския съвет да постигне примирие между позициите. Холандия и Европейският парламент се заканиха, че няма да одобрят следващия седемгодишен бюджет на ЕС, по който ще бъдат разпределени 1,8 трилиона евро, ако в него не фигурира условието за спазване на върховенството на закона за разпределяне на европейските средства.

В началото на ноември Европейският парламент и Съвета изгладиха позициите си относно добавянето на демократичния критерий при разпределянето на европейските фондове.

Полша и Унгария обаче са против и вече наложиха вето в предишните разговори по темата. Под заплаха са и парите, одобрени за справяне с последиците от коронакризата (Next Generation EU) в размер на 750 млрд. евро.

И двете държави са разследвани от Европейската комисия (ЕК) за нарушения на принципите на правовата държава, припомня още Politico. И Полша, и Унгария са сред големите бенефициенти на европейските фондове и икономиките им са зависими от финансирането от ЕС.

В коментари след като подписаха декларацията Матеуш Моравецки заяви, че обвързването на отпускането на средствата с демократичните стандарти е много опасно за европейското единство. "Това е лошо решение, което създава опасността да разруши общността", заяви той по време на пресконференция.

Виктор Орбан пък беше категоричен, че налагането на вето също е част от правен инструмент.

Лидерите на ЕС одобриха размера на Многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2021 - 2027 година на извънредна среща през юли, продължила четири дни.

Според регламента седемгодишните бюджети на общността се одобряват след единодушно съгласие на Съвета. За приключване на процедурата е необходимо одобрение от Европейския парламент.

ЕС има механизми, ако не бъде преодоляно несъгласието по бюджетната рамка. Един от тях е т.нар. "правило за условната дванадесета част". Това означава, че всеки месец през 2021 година ще може да бъде разходвана сума, която не надхвърля 1/12 част от бюджета за предходната 2020 година.

Бюджетът на ЕС за 2020 година възлиза на 172,5 млрд. евро под формата на поети задължения, тоест тавана за договорните правни задължения, и 155,4 млрд. евро под формата на плащания, тоест реалните разходи за годината.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
abdul
преди 3 години
демокрацията не би трябвало да има думата по финансови въпроси.До колкото помня провеждането на демократичен референдум е забранено по отношение на финансови въпроси в държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още