IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

По-бедните страни на ЕС са готови да увеличат вноската си в бюджета след Brexit

Декларацията на групата "Приятели на кохезията" е подписана и от България

23:01 | 29.11.18 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Словашкият премиер Петер Пелегрини.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Словашкият премиер Петер Пелегрини. Снимка: Ройтерс

Словашкият премиер Петер Пелегрини заяви днес, че относително по-бедните страни членки на ЕС са готови да увеличат приноса си в общия бюджет след излизането на Великобритания, за да запазят на сегашното им равнище финансирането на кохезионната политика и земеделието, предаде Франс прес.

"Смятаме, че ЕС трябва да продължи да подкрепя финансово тези приоритети в същия обем (паричен), в който го прави и днес", заяви Пелегрини в Братислава след края на среща на 15 страни от ЕС, членки на групата "Приятели на кохезията". Той не спомена конкретни цифри, но заяви, че 27-те страни би трябвало да успеят да запълнят липсите след Brexit.

"Не съм съгласен с мнението, че за един по-малък Европейски съюз би бил достатъчен и по-малък бюджет", подчерта премиерът. Той добави, че подобно решение може би е възможно за администрацията, но не и за инвестициите в инфраструктурата и развитието.

"Общите кохезионна и земеделска политика трябва да бъдат опростени, ефективни и достатъчно гъвкави за страните членки", се казва в комюнике на групата "Приятели на кохезията". Според страните "двете политики трябва да бъдат финансирани на равнището на многогодишната финансова рамка за 2014-2020 г.", визирайки проектобюджета на Европейската комисия за периода 2021-2027 година. Целта е да се гарантира предвидимостта и дългосрочното планиране, подчертаха те.

Кохезионната политика има за цел сближаване на икономическите условия в страните от Южна и Източна Европа, които са най-бедните в ЕС, с равнищата в северната и западната част на континента. На 2 май Брюксел предложи 7-процентно съкращение на кохезионните фондове и 5-процентно съкращение на селскостопанските, за да се компенсира загубата на британската вноска.

"Искаме бюджета такъв, какъвто е днес", заяви Пелегрини. "Ако бюджетът трябва да бъде намален, искаме повече гъвкавост" в избора на разходите.

Декларацията беше подписана от България, Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Кипър, Естония, Гърция, Италия, Литва, Латвия, Малта, Португалия, Словакия и Словения.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:27 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 12 rate down comment 1
LaCosta
преди 6 години
Въпросните еврофондове служат най-вече за обогатяване на сегашния бизнес и политически елит на всяка една от подопечните територии в рамките на ЕС за сметка на останалото население, а този елит пък гарантира задържането на въпросната територия в рамките на общия пазар, в който мощните западни компании ликвидират бавно, но сигурно местния бизнес.Един вид легална корупция на елита, за да е стимулиран да държи страната в наложеното статукво, което ограбва населението и ресурсите на страната, а въпросното ограбване се замаскира от постоянен приток на външни кредити за икономиката на все по-ниска лихва и превод на капитали от нископлатени роби /пардон - емигранти/ в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 2
DarkStar
преди 6 години
Като тема за размисъл кое реално ще доведе до по-висока ефективност?Вариант А / УВЕЛИЧЕНА ВНОСКА / УВЕЛИЧЕНА СУБСИДИЯОт данъците на ЦЯЛОТО население и бизнеса събираме средства и увеличаваме вноската към ЕС.След това увеличените пари се ре-инвестират отново в България към добре познати по-малки кръгове от фирми.Резултат: повече насочени на вън трансфери от бюджета при доста спорен резултат за ефективност при обратния процес.Все пак всички отчитат % усвояване, а никой не набляга каква е добавената стойност за икономиката.Вариант Б / БЕЗ УВЕЛИЧЕНИЕ НА ВНОСКАТА / НАМАЛЕНИЕ НА СУБСИДИИТЕПовече ресурс остава в бюджета на страната и има възможност за пре-разпределение на местно ниво (макар отново да е спорно как ще се преразпредели).Намаляване на общата сума на неефективното преразпределение на помощта от ЕС. Резултат:Една идея по-малко усвоени средства от определени кръгове.Една идея повече средства в националния бюджет, за преразпределяне на местно ниво.Има и други варианти и опции, но няма място сега да ги опиша
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 13
s3
преди 6 години
Ние сме готови да увеличим вноската си, ако трябва и двойно, ако разбира се се увеличат и средствата които усвояваме всяка година от ЕС. Така реално ние пак ще сме на кирия, ще плащаме повече, но и повече ще усвояваме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 6
deant
преди 6 години
що за малоумие?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 10
ABBA
преди 6 години
По-бедните страни на ЕС са готови да увеличат вноската си в бюджета след Brexit Декларацията на групата "Приятели на кохезията" е подписана и от БългарияКак да не си спомниш, какво е казал Берия:- Толкова много ***, толкова малко патрони.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още