IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Печалбата на Commerzbank се срива с една четвърт

Двете най-големи подразделения се развиват много различно: Бизнесът с частни клиенти расте, а този с корпоративни спада

10:57 | 13.02.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Икономическото забавяне остави ясни следи във финансовия отчет на Commerzbank за миналата година. Печалбата се срива с една четвърт до 644 млн. евро. През четвъртото тримесечие банката от Франкфурт дори пада в зоната на загубите с минус от 54 млн. евро.

Три фактора са отговорни за спада на печалбата за годината като цяло. От една страна, банката е резервирала провизии в размер на 101 млн. евро за предстоящото съкращение на 4300 работни места. Освен това тя е платила повече данъци от миналата година. А поради отслабващата икономика е трябвало да отдели значително повече пари за заеми с риск от неизпълнение. Провизиите за лошите кредити са се увеличили с 39 процента до 620 млн. евро.

По този начин Commerzbank оства в общата тенденция. При Deutsche Bank провизиите за лоши кредити скочиха с 38 на сто през миналата година до 723 млн. евро. Най-голямата банка в Германия очаква допълнително увеличение и през настоящата година. „Наблюдаваме нормализиране, а не спад в кредитната среда", заяви членът на Борда на директорите на Deutsche Bank Джеймс фон Молтке преди две седмици. 

От своя страна Commerzbank заяви, че увеличените рискови провизии през 2019 г. се дължат на няколко отделни случая в корпоративното банкиране. През четвъртото тримесечие те са се проявили предимно в международния бизнес. През настоящата година банката предвижда увеличение на тези провизии до над 650 млн. евро.  

Втората по големина частна банка в Германия представи своята стратегия Commerzbank 5.0 през септември. Предстои интегрирането на онлайн банката Comdirect и полската дъщерна компания M-Bank. Очаква се разходите да се свият с 600 милиона евро до 2023 г., а  коефициентът на възвръщаемост на собствения капитал да нарасне до над четири процента.

Главният изпълнителен директор Мартин Цилке обаче посочи в четвъртък, че може да има и повече неща. „Вече постигнахме осезаем напредък със стратегията Commerzbank 5.0 и постигаме по-бърз прогрес от планираното", каза той. „Това ме прави по-оптимистичен по отношение на очакванията ни за възвръщаемост, отколкото бях миналата есен“, посочи Цилке.

По това време той обясни, че има потенциал възвръщаемостта на собствения капитал да се увеличи през 2023 г. до над пет процента. Освен всичко друго, това зависело от средата на лихвените проценти, растежа на банката и управлението на разходите.

Европейският банков регулатор наскоро разкритикува досегашните цели за възвръщаемост на Commerzbank като не много амбициозни. Банковият надзорен орган на ЕЦБ призова през декември банката в рамките на заседание на надзорния съвет да намали повече разходите, така че да може да постигне по-висока възвръщаемост с оглед на трудните общи условия.

В оперативния бизнес банката отново увеличи броя на своите клиенти и обема на кредитите през изминалата година. Това ѝ даде възможност да компенсира натиска заради отрицателните лихвени проценти. Приходите остават постоянни на ниво 8,6 милиарда евро.

Двете най-големи подразделения на банката обаче се развиват много различно. Бизнесът с частни клиенти генерира повече приходи и увеличава оперативната си печалба с 15 процента до 846 милиона евро. От друга страна, подразделението за корпоративните клиенти регистрира спад на печалбата, като оперативната печалба намалява с 45 процента до 328 милиона евро.

За настоящата година банката се стреми към консолидирани приходи „поне на нивото на 2019 г.". Коефициент на рентабилност на собствения капитал, ойто се повиши с 0,5 процентни пункта до 13,4 процента през миналата година, не трябва да пада под 12,75 процента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:01 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още