IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нобеловата награда за мир отиде при двама журналисти от Филипините и Русия

Тя се присъжда в чест на правото на свобода на словото, което е застрашено в цял свят, съобщи Нобеловият комитет

13:06 | 08.10.21 г.
<p>
	<em>Снимка: EPA/БГНЕС</em></p>

Снимка: EPA/БГНЕС

Двама журналисти, чиято работа предизвика гнева на властите в Русия и Филипините, получиха Нобелова награда за мир в петък, предава Ройтерс. Тя се присъжда в чест на правото на свобода на словото, което според Нобеловия комитет е застрашено в цял свят.

Мария Реса и Дмитрий Муратов получиха наградата „за смелата си борба за свобода на изразяването във Филипините и Русия“, обяви на пресконференция председателката на Норвежкия нобелов комитет Берит Рейс-Андерсен.

„Същевременно те са представители на всички журналисти, които защитават този идеал в свят, в който демокрацията и свободата на медиите са изправени пред все по-неблагоприятни условия“, допълни тя.

Призът се връчва на журналисти за първи път, откакто германецът Карл фон Осиецки спечели наградата през 1935 г. за разкриването на тайна програма за превъоръжаване на страната му след Първата световна война.

„Свободната, независима и базирана на факти журналистика служи за защита срещу злоупотребата с власт, лъжите и военната пропаганда“, изтъкна Рейс-Андерсен.

Нобеловата награда за мир ще бъде връчена на 10 декември, годишнината от смъртта на шведския индустриалец и изобретател на динамита Алфред Нобел, който основава Нобеловите награди за химия, физика, физиология и медицина и литература в завещанието си от 1895 г. Наградата за икономика, която също носи неговото име, е създадена по-късно от Шведската централна банка.

Реса е съосновател на онлайн изданието Rappler, създадено през 2012 г., за да разкрива злоупотребата с власт и растящия авторитаризъм в родните ѝ Филипини, посочи Нобеловият комитет. Тя си спечели международна слава за разследванията си на предполагаеми полицейски злоупотреби в усилията на президента Родриго Дутерте за борба с наркотрафика. Реса продължи работата си въпреки предприета от държавата кампания за сплашване по думите на защитници на свободната журналистика в страната, включително дело за укриване на данъци и твърдение на регулаторите, че финансовата подкрепа, която е получила Rappler, нарушава забрана за чуждестранна собственост на медиите, отбелязва Bloomberg.

Съдбата на Реса, която беше сред журналистите, обявени от списание Time за личност на годината през 2018 г. заради борбата срещу сплашването на медии, предизвика притесненията на международната общност за тормоза срещу журналистите във Филипините – страна, която преди време беше смятана за стандарт за свобода на медиите в Азия, отбелязва Ройтерс.

Муратов беше един от основателите на независимия вестник „Новая Газета“ през 1993 г., който се утвърди като важен източник на информация в Русия. От създаването на изданието досега шестима от журналистите му са убити, отбелязва Wall Street Journal. От 1995 г. Муратов е главен редактор на вестника и заема поста общо 24 години. „Новая Газета“ е „най-независимият вестник в Русия днес с фундаментално критично отношение към властта“, пише Нобеловият комитет, цитиран от Bloomberg.

„Новая газета“ е критична към Кремъл и руския президент Владимир Путин и включително провежда разследвания за нередности и корупция. Изданието отразява обширно и конфликта в Украйна, пише Ройтерс. Муратов е първият руснак, който печели Нобелова награда за мир след съветския лидер Михаил Горбачов, който от своя страна, помогна за създаването на „Новая газета“ с парите, получени от спечелването на наградата през 1990 г.

Тази година общо 329 кандидати бяха номинирани за Нобелова награда за мир. Нобеловият комитет не разкрива кои са те и от 50 години не дава публичност на обсъжданията за присъждането на отличието.

Реса и Муратов ще си поделят парична награда от 1 млн. долара.

Нобеловата награда за мир е връчена за първи път през 1901 г. и се определя от комитет в норвежката столица Осло. По времето на Нобел Швеция и Норвегия са в съюз, който се разпада през 1905 г.

Миналата година Нобеловата награда за мир отиде при Световната продоволствена програма, а сред предишните лауреати са Майка Тереза, Нелсън Мандела, Барак Обама, Мартин Лутер Кинг и Европейският съюз.

В първата си реакция Мария Реса съобщи, че е стъписана от новината, че е удостоена с Нобеловата награда за мир. „Шокирана съм“, каза тя в излъчване на живо от информационния сайт Rappler, на който е съосновател.

Кремъл поздрави Дмитрий Муратов за спечелената Нобелова награда за мир въпреки факта, че изданието му често критикува руските власти, предава Ройтерс.

„Можем да поздравим Дмитрий Муратов“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери. „Той работи последователно в съответствие със собствените си идеали, отдаден е на тях, талантлив е и е смел“, допълни Песков.

Реакция дойде и от Върховния комисариат на ООН за човешките права, който също поздрави Реса и Муратов за отличието и допълни, че то е „признание за значението на работата на журналистите в най-трудните условия“.

„През годините наблюдаваме нарастване на нападенията срещу журналисти, включително по време на блокадите заради COVID“, каза говорителят на комисариата Равина Шамдасани на брифинг в Женева.

„Мисля, че говоря от името на върховния комисар (Мишел Бачелет), когато поздравявам всички журналисти, които вършат работата си да ни държат информирани и да засилват гласовете на жертвите навсякъде“, допълни тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:04 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още