Великобритания ще може да сключва търговски споразумения по време на преходния период след излизането си от Европейския съюз (ЕС). Това заяви говорителят на британския премиер Тереза Мей, след като се появиха съмнения у поддръжници на Brexit, че е застрашена търговската независимост на страната.
„Дадохме да се разбере, че можем да сключваме и подписваме търговски сделки по време на периода на изпълнение“, посочи той, цитиран от Ройтерс, и допълни, че според Лондон публикуваните вече насоки на Европейската комисия (ЕК) отразяват точно това.
В същото време по-рано днес стана ясно, че ЕС отхвърля възможността за прилагане на най-предпочитания от Тереза Мей вариант за бъдещо търговско споразумение с блока, описвайки го като риск за европейския проект.
В него са предвидени три линии на поведение на Великобритания – в някои сектори страната ще уеднакви регулациите си с тези на ЕС, в други ще търси сходни резултати, но постигнати по различен начин, а в трети ще действа изцяло по своя воля.
Вестник Guardian посочва, че според Брюксел подобен подход е неприложим, тъй като ще представлява нарушение на споразумението между 27-те страни членки да не се позволява на Великобритания да избира най-изгодния за нея вариант на двустранни отношения, което от своя страна би застрашило целостта на единния пазар.
В документа с позицията на ЕС се казва, че „британските възгледи върху регулаторните въпроси в бъдещите отношения, включително „тристранния подход“, не са съвместими с принципите в насоките“ на ЕС. Текстът, договорен между дипломати на държавите членки, твърди също, че предложението на Лондон ще му позволи и да има право на глас в европейските политики. Според Брюксел не е възможно съвместното взимане на решения между Великобритания и ЕС, тъй като страната „или е вътре, или е вън“ от блока.
Следващата седмица Брюксел ще публикува предложението си за споразумение с Лондон, което ще включва и част за управлението на ирландската граница, което предвижда Великобритания на практика да запази Северна Ирландия в единния пазар и митническия съюз. В такъв случай почти при всички случаи ще бъде необходимо установяването на граница между Северна Ирландия и останалата част на Великобритания, срещу което е Демократичната юнионистка партия, чиито депутати в британския парламент осигуряват мнозинството на управляващата Консервативна партия.