IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Лирата достигна 2-годишно дъно заради слаб ръст на икономиката и спор с ЕС

Джонсън ще представи всеки момент законодателство, с което нарушава ирландския протокол, ЕК ще отговори с процедура и възможна търговска война

08:44 | 14.06.22 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Hollie Adams/Bloomberg</em></p>

Снимка: Hollie Adams/Bloomberg

Британската лира се обезцени до най-ниското си ниво от две години насам спрямо поскъпващия долар в понеделник, подложена на натиск от данните, показващи неочаквано свиване на британската икономика през април, и напрежението с Европейския съюз относно търговията със Северна Ирландия след Brexit.

Брутният вътрешен продукт на Обединеното кралство се сви с 0,3 %, след като се понижи с 0,1 % през март, което е първият последователен спад от първите дни на пандемията от коронавирусa през март и април 2020 г.

Очаква се през 2023 г. растежът на Великобритания да бъде сред най-слабите в богатите страни и не е сигурно колко бързо Английската централна банка може да повиши лихвените проценти, за да овладее инфлацията, без да навреди допълнително на икономиката.

„Слабите данни за БВП през април може да потиснат апетита на някои членове да гласуват за по-агресивно повишение с 50 базисни пункта", заяви главният икономист на Investec Филип Шоу в бележка, цитирана от Ройтерс.

Като цяло се очаква в четвъртък централната банка да повиши лихвените проценти за пети път от декември насам с още четвърт процентен пункт в опит да ограничи инфлацията, която според прогнозите ѝ ще надхвърли 10% през последното тримесечие на годината.

Валутата вече претърпя две поредни седмици на понижения, тъй като силните данни за инфлацията в САЩ повишиха курса на американската валута и очакванията за затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ.

На фона на натиска, който се засилва на световните валутни пазари, доларът, който се счита за валута убежище, се търгуваше близо до двугодишни върхове спрямо основните валути в понеделник на фона на разпродажбите на световните фондови пазари и държавните облигации.

Към натиска върху паунда се прибави и фактът, че британското правителство трябваше да представи закон за едностранно премахване на някои от правилата, които регулират търговията със Северна Ирландия след Brexit - ход, който вероятно ще разпали разгарящия се спор с Европейския съюз.

„Трудно е да се избегне изводът, че се насочваме към сериозен сблъсък с ЕС, който повишава риска от търговска война", заяви Адам Коул, главен валутен стратег в RBC Capital Markets, като добави, че рисковете са ясно изразени в посока надолу за паунда.

В понеделник британският министър-председател Борис Джонсън заяви, че предизвикването на търговска война в отговор на новото законодателство за търговията в Северна Ирландия би било свръхреакция, но валутните анализатори предупредиха за негативни последици за паунда.

„Съществува потенциал за дълготрайно въздействие върху британската лира от настоящия проблем", написа Джейн Фоли, стратег в Rabobank, и добави: „Всяко нарушение на международното право може да вгорчи още повече настроенията на инвеститорите".

Спрямо еврото лирата поевтиня с 0,5% до 85,88 пенса, след като за кратко докосна най-ниското си ниво от 12 май спрямо общата валута.

Брюксел, опозицията и някои депутати от управляващата Консервативна партия изразяват загриженост, че едностранните действия на „Даунинг стрийт“ нарушават международните норми и може да се стигне до търговска война.

Цял ден Борис Джонсън подготвяше общественото мнение за спорния законопроект, който бе внесен в Камарата на общините. Премиерът иска да промени Протокола, част от сделката за Brexit, за да се улесни преминаването на някои стоки от останалата част на Обединеното кралство към Северна Ирландия, защото те подлежат на митническа проверка, тъй като провинцията остана в общия европейски пазар.

Законопроектът предвижда възможност за замяната му с договорено споразумение, ако такова бъде постигнато с ЕС. „Междувременно сериозната ситуация в Северна Ирландия означава, че не можем да си позволим да оставим всичко на произвола“, заяви Тръс.

Ето какво цели законопроектът:

Да въведе зелени и червени канали за търговия, да раздели стокообмена между Великобритания и Северна Ирландия от предназначените за ЕС стоки.

Да позволи на компаниите в Северна Ирландия да избират дали да следват британските или европейските стандарти за стоки

Да разшири контрола върху субсидиите и данъчните облекчения на Великобритания, включително промени в данъка върху добавената стойност за Северна Ирландия.

Да лиши Съда на ЕС от ролята му в уреждането на спорове по споразумението за Brexit в региона, като позволи вместо това независим арбитражен панел да решава правни проблеми.

Правителството на Джонсън твърди, че настоящото споразумение заплашва мирното споразумение, защото Демократичната юнионистка партия отказва да участва в споделянето на изпълнителната власт в Северна Ирландия, докато бъде променен протоколът, като на практика блокира сформирането на ново регионално правителство.

Но още преди правителството да обяви плановете си, депутатът от Демократичната юнионистка партия Сами Уилсън заяви пред Bloomberg, че законопроектът няма да е достатъчен, за да накара партията му да се присъедини към ново регионално правителство. Без участието на партията ново правителство не може да бъде сформирано.

Юнионистите искат премахването на Протокола изцяло, защото съзират в прилагането му опасност за отцепване на провинцията от кралството.

Съпротивата срещу законодателството обаче е много голяма, защото мнозина виждат в него пряко нарушаване на международните закони чрез отказ от вече подписано споразумение.

В интервю за радио LBC в понеделник Джонсън заяви, че всичко е в рамките на закона, че се вдига прекалено много шум и че се предлага „сравнително тривиален набор от корекции към голямата схема".

Премиерът на Ирландия Михол Мартин обаче реагира незабавно, като подчерта, че промените далеч не са незначителни след като нарушават международните норми.  По-рано от опозицията поискаха да видят правния съвет, въз основа на който правителството твърди, че не се нарушава законът, но така и още не го е получила.

Мнозинството от депутатите в североирландския парламент отхвърлят проектозакона на британския премиер. На Борис Джонсън бе връчено писмо, подписано от 52 депутати от общо 90 в Стормонт, в което се казва, че законодателството е против желанието не само на по-голямата част от бизнеса, но и на повечето хора в Северна Ирландия. Това става в момент, когато британското правителство внася в Камарата на общините проектозакона, въпреки предупрежденията, че той е в нарушение на международните норми и може да доведе до търговска война с ЕС.
Министрите твърдят, че всички партии в Северна Ирландия признават, че има проблеми с Протокола, който цели избягване на твърда граница с Република Ирландия, но се създава митническа граница в Ирландско море за стоките пристигащи в провинцията от останалата част на Обединеното кралство. Демократичната юнионистка партия отказва да участва в подялбата на властта, докато Протоколът не бъде променен или премахнат.

В писмото на депутатите от „Шин Фейн“, Социалдемократическата и лейбъристка партия и партията „Алианс“ се отбелязва, че Протоколът е продукт на онзи твърд Brexit, който лично Джонсън прокламираше и споразумението за излизане от ЕК, което лично премиерът подписа.

Дипломат в Брюксел заяви, че ЕС няма да седи със скръстени ръце и да наблюдава как Великобритания разкъсва подписан договор, което означава, че Европейската комисия ще поднови заплахата си за съдебни действия  след като се запознае със съдържанието на проектозакона.

Европейската комисия обмисля да поднови замразената процедура за нарушение срещу Обединеното кралство и да започне нова във връзка с предложението на британското правителство за отмяна на части от протокола за Ирландия и Северна Ирландия, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович.

В изявление той нарече предоговарянето на протокола „нереалистично" и припомни, че не е била намерена работна алтернатива на деликатния и дълго договарян баланс. Той подчерта, че подходът поставя на риск достъпа на бизнес операторите от Северна Ирландия до общия пазар. Реакцията ни ще бъде пропорционална, каза още той.

„Като първа стъпка ЕК ще обмисли продължаване на процедурата за нарушение, която започна срещу Обединеното кралство през март миналата година. Ние я замразихме през септември в знак на конструктивно сътрудничество, за да създадем атмосфера за намиране на съвместни решения. Действията на Обединеното кралство са срещу този дух. Комисията ще обмисли и започване на нова процедура за нарушение, с която да защити Общия пазар от рисковете, които нарушаването на протокола създава за бизнеса в ЕС и за здравето и сигурността на неговите граждани“.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
Рошавият малoyмник трябва да бъде свален от власт, ако трябва и по силов път. Тоя ще съсипе Царството на Бабето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още