Мащабът на извънредните покупки на облигации ще зависи от икономическата ситуация, като банката може да не използва цялата разширена програма. Това заяви президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард по време на пресконференция след края на дългоочакваното заседание на банката.
„Ако могат да се поддържат благоприятни условия за финансиране с потоци от покупки, които не изчерпват хоризонта на покупки на PEPP, не трябва да се използва изцяло този пакет“, каза Лагард, цитирана от Bloomberg.
„По същия начин пакетът може да бъде калибриран, ако е необходимо, за да се поддържат благоприятни условия за финансиране, за да противодействаме на негативния пандемичен шок на пътя на инфлацията“, каза тя.
Лагард заяви още, че Европейската централна банка ще следи отблизо курса на еврото, тъй като силата на валутата има тенденция да понижава цените и по този начин инфлацията в единния валутен блок.
„Валутните курсове и по-специално поскъпването на еврото играят важна роля и упражняват натиск надолу върху цените. Така че ще наблюдаваме еврото, ще продължим да го наблюдаваме много внимателно занапред“, каза тя на пресконференцията след срещата на Управителния съвет на банката.
Относно икономическата прогноза на банката Лагард обясни, че възобновяването на случаите на COVID-19 и свързаните с тях мерки за ограничаване значително ограничават икономическата активност на еврозоната, която се очаква да се свие през четвъртото тримесечие на 2020 г.
„Постъпващата информация сигнализира за възобновяване на икономическата активност в еврозоната, въпреки че нивото й остава доста под нивата, преобладаващи преди пандемията на коронавируса, а перспективите остават силно несигурни“, подчерта Кристин Лагард.
Тя заяви още, че въпреки че възстановяването на икономическата активност през третото тримесечие беше по-силно от очакваното и перспективите за пускане на ваксините са обнадеждаващи, пандемията продължава да представлява сериозни рискове за общественото здраве и за еврозоната, и за глобалните икономики.
По думите й действителните и очакваните загуби на работни места и доходи и изключително повишената несигурност относно развитието на пандемията и икономическите перспективи продължават да тежат върху потребителските разходи и върху бизнес инвестициите.
Въпреки това тя не скри оптимизма си. „Имаме основателни причини да вярваме, че до края на 2021 г. ще сме достигнали достатъчен стаден имунитет, за да се надяваме, че до края на следващата година икономиката ще започне да функционира при по-нормални условия", изрази надежда Лагард.
На днешното си заседание Европейската централна банка (ЕЦБ) въведе още стимулиращи мерки, за да изведе валутния блок от двойна рецесия и да осигури подкрепа за икономиката.
Изпълнявайки обещанието си да продължи подкрепата по време на пандемията, ЕЦБ запази основните лихвени проценти непроменени и очаквано увеличи обхвата на програмата за спешни покупки при пандемия (PEPP) с 500 млрд. евро до общо 1,850 млрд. евро. Управителният съвет също така разшири хоризонта за нетни покупки по PEPP поне до края на март 2022 г. Банката ще извършва нетни покупки, докато прецени, че коронавирусната криза е приключила, става ясно от решенията, публикувани от ЕЦБ след днешното си заседание.