Много от бизнес лидерите в Италия вече са решили кой е най-добрият избор за следващ министър-председател на страната – сегашният, коментира Bloomberg.
Изпълнителни мениджъри, които управляват компании за над 338 млрд. евро на борсата в Милано, смятат, че Паоло Джентилони е най-добрият избор за лидер на страната след изборите на 4 март. Тяхното второ предпочитание е умереният кандидат, избран от партията на Силвио Берлускони „Напред, Италия“.
Bloomberg News реализира анкета сред изпълнителните директори на някои от 40-те компании в италианския индекс FTSE MIB, задавайки им въпроса кого предпочитат: Джентилони или друг кандидат на Демократическата партия, кандидат на Берлускони, лидера на „Северната лига“ Матео Салвини или ръководителя на Движение „Пет звезди“ Луиджи ди Майо.
Всички 17 анкетирани, участвали анонимно в анкетата или направили публични коментари, са избрали Джентилони като най-добър вариант да управлява третата по големина икономика в Европа. Вторият им избор е евентуалният кандидат на Берлускони, следван от Ди Майо. Нито един не е предпочел Матео Салвини.
Сегашните проучвания предполагат, че нито една от трите коалиции няма да получи парламентарно мнозинство, макар че някои показват, че групата на Берлускони ще е най-големият блок в следващото правителство с около 37% от вота. Движението „Пет звезди“, обявило се срещу статуквото, ще е най-голямата партия с 28%, а Демократическата партия на бившия Матеро Ренци следва с 22%, показват резултатите от проучване на Istituto Ixè от 7 февруари.
Това означава, че най-вероятният сценарий е парламент без мнозинство, макар че малко мениджъри са изразили някакви притеснения от това. Карло Месина, главен изпълнителен директор на Intesa Sanpaolo – най-голямата банка в Италия по пазарна стойност, не очаква сериозни пазари сътресения, защото каквото и да е правителството след вота, то ще е в позиция да адресира двата топ приоритета на страната – намаляването на публичния дълг и младежката безработица.
Макар че правителството на Джентилони може да се похвали с продължителния икономически растеж като доказателство, че политиките му работят, темпът на разширяване се забави през последното тримесечие на 2017 г., изоставайки зад Франция и Германия.
Ако дясноцентристите не успеят да спечелят мнозинство в парламента, Берлускони заяви, че е готов да позволи на Джентилони да остане на власт до следващите избори. Ако блокът му победи обаче, Берлускони предложи председателят на Европейския парламент Антонио Таяни да сформира следващото правителство.
С третата и четвъртата позиция за Ди Майо и Салвини в проучването посланието на водещите мениджъри е, че предпочитат лидерът да дойде от статуквото.
31-годишният Ди Майо наскоро се опита да ухажва инвеститори в Лондон и Милано. Той обещава да намали корпоративните данъци, да улесни наемането на хора, да стимулира малките и средни предприятия и да осигури „базов доход“ за физическите лица.
Централно място в икономическата платформа на Берлускони пък заема плоският данък и за физически, и за юридически лица, а Ренци обещава да засили годишния растеж до над 2% годишно и да намали съотношението на дълга спрямо БВП през следващото десетилетие до 100% от около 132% в момента.
Главният изпълнителен директор на оператора Atlantia Джовани Кастелучи не очаква сериозна промяна в икономическата политика без значение кой ще е новият премиер. „Ето и посланието ми към Италия: политиците не са свободни да правят всичко, което поискат, и това е добра новина“, каза той на конференция в Милано миналия месец.
„Какъвто и да е резултатът от изборите, крайните политики няма да се променят особено“, смята той.