Милиони норки бяха избити в Европа, слад като стана ясно, че коронавирусът ги поразява и след това може да се прехвърли отново при хората. Проучване обаче показа, че мутацията при норките всъщност е в по-малко заразен и смъртоносен вариант за хората.
Изследването е публикувано в научната библиотека BioRvix. Автор е японският учен Томакадзу Кониши от Университета на префектурата Акита, Япония.
50 млн. норки се отглеждат във ферми по света, основно в Европа, с търговска цел - кожите им се използват за производството на скъпи палта. В пандемията стана ясно, че те страдат не по-малко от коронавируса, а и могат да го предадат на хората, които се грижат за тях във фермите.
Заболяването при норките в САЩ и Дания протичаше по-тежко, докато в Испания не беше така. В крайна сметка милиони животни бяха избити, за да бъде преустановено предаването на вируса към хората.
Данни от Нидерландия показват, че 40% от случаите на коронавирус са именно такива - предаван от норки на хората. Но при норките вирусът мутира и "поема" в съвсем различна посока.
Проучванията по-късно показаха, че всъщност тази мутация е по-малко смъртоносна за хората. Това означава, че той би могъл да се ползва като основа за разработка на ваксина, каквато е традиционната практика досега. Всъщност това е начинът, по който е разработена и ваксината срещу едра шарка - на базата на безопасен за хората "братовчед" на вируса, атакуващ говедата.
Според данните, когато в Нидерландия изчезва мутацията, идваща от норките, смъртността от коронавируса рязко се повишава. Именно това е привлякло интереса на учените.
Проучванията показват още, че мутацията не е устойчива и не може да се предава от човек на човек. Това означава, че в крайна сметка вирусът от норките ще изчезне.