IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кой се страхува от новите правила за европейските фондове?

Най-голяма съпротива се очаква от страните от Вишеградската четворка и България, пише EurActiv

08:43 | 04.05.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Преди два дни Европейската комисия (ЕК) представи официално новата Многогодишна финансова рамка. Предложението включва повишаване на разходи, нови политики, но и един съвсем нов механизъм,чрез който Брюксел да спре финансирането за страните, в които не се спазват европейските принципи и върховенството на закона.

Кой може да се противопостави на тези планове, анализират от EurActiv. Изданието посочва, че на първо място това е Полша, срещу която досега е първата и последна държава в ЕС, която е подложена на проверка по механизма за спазването на правилата на демокрацията и европейските принципи.

Следващата страна, която може да попадне под подобна процедура, е Унгария, допълва още изданието.

Затова и не би било изненада, ако срещу новите правила се обявят страните от Вишеградската четворка - Полша, Унгария, Чехия и Словакия. И четирите страни отказват в някаква степен да изпълняват свои задължения като членове на ЕС - например да бъдат солидарни с останалите членове на общността по отношение на миграцията.

Новата схема, чиято цел е защита на парите на данъкоплатците, трябва да бъде одобрена от Съвета не с пълно мнозинство, а с квалифицирано, тоест с гласовете на 55% от страните, които представляват 65% от населението на ЕС.

Съпротива срещу идеята може да бъде очаквана и от България. Страната е ротационният председател на Съвета на ЕС. Изданието цитира думи на финансовия министър Владислав Горанов пред български медии, според които няма доказана връзка между свободата и законността в която и да е държава. Той отказва повече коментари по време на мандата на страната начело на Съвета, защото ролята ни е да търсим консенсус.

EurActiv посочва, че въпреки очакванията Чехия всъщност подкрепя идеята и според представители на местните власти "това е добра новина за Чехия". Всъщност предложението за първи път беше представено от комисаря по въпросите на правосъдието Вера Йоурова, която е от Чехия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:04 | 06.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още