IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как Германия иска да се върне към нормалността след коронавируса?

В документ от 37 страници учените признават, че обширните тестове, включително на тези, които вече са преминали незабелязано през инфекцията, са много важни

10:56 | 06.04.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Връщане към нормално състояние, без да се предоставят на коронавируса нови възможности за експлозивна експанзия: това бе обект на интензивна дискусия през последните няколко дни от група от 14 учени в Германия, водени от президента на Ifo Клеменс Фюст. Този петък групата представи първи груб план: според него Германия се нуждае от поетапна програма, за да се измъкне от националните ограничения за блокада.

Трудностите, пред които икономистите, вирусолозите, фармацевтите, технологичните експерти, социалните психолози, лекарите и специалистите по етика се сблъскват при разработването на плана, се показват и в резултата: това все още е доста хлабав микс от възможни градивни елементи за изхода от блокадата на страната.

От една страна се твърди, че вирусът се разпространява по много контролиран начин в Германия, но от друга страна икономиката отново трябва да заработи максимално бързо в нормалното си състояние. Училищата трябва да отворят възможно най-скоро, защото образователните загуби също струват пари, а стресът в семействата вреди на обществото, а с това - и на икономиката.

Защитата на възрастни и хора с придружаващи заболявания от инфекцията не може да бъде изправена пред икономически ползи, заяви групата. Така че не е лесно да се реши кой социален сектор трябва да отвори, къде и в какъв ред.

Документът от 37 страници, по който са работели и инфекциологът от Хелмхолц Джерард Краузе, новият „икономически мъдрец“ Вероника Грим и специалистът по етика Кристиан Вупен също не е реален план, завършена стратегия. Но документът структурира елементите, от които федералното и местните правителства могат да разработят план за нормализиране.

Ето защо стратегията за нормализиране никога не може да бъде напълно завършен план - всичко, което правителството поръчва, трябва да може да бъдат гъвкаво адаптирани към разпространението на вируса в зависимост от регионалното развитие.

А за тази цел и учени, и политици се нуждаят от много повече и по-добри данни много по-бързо. Групата смята, че обширните тестове, включително на тези, които вече са преминали незабелязано през инфекцията, са от съществено значение - както и IT-базирана структура, която позволява бързо откриване на нови вирусни източници и надеждна защита на рискови групи.

На първо място, и преди всяко отпускане на карантинните мерки, трябва да бъде допълнително укрепена и здравната система: Защитното облекло и маски трябва да се произвеждат в големи количества в Германия, а производствените мощности за ваксини и лекарства също трябва да бъдат запазени в страната.

Също толкова важно е да се разшири помощта и подкрепата за рисковите групи, т.е. да се привлекат повече медицински сестри - нелесна задача предвид липсата на персонал в тази професия.

При условие, че здравната система вече не е изложена на риск, групата препоръчва „диференцирано постепенно отваряне" на различни сектори според риска от инфекция.

Напълно автоматизираните фабрики не трябва да стоят блокирани, индустриите, в които работата от вкъщи е възможна, трябва да продължи да работи така, в региони с нисък процент на зараза трябва да бъдат затворени по-малко неща, отколкото в горещите точки. Приоритет трябва да се даде и на отварянето на дейността на индустриални компании с висока добавена стойност.

Голямата трудност при всичко това е, че някои облекчения ще трябва да бъдат анулирани, ако степента на зараза се увеличи в регионален мащаб. Затова учените смятат, че комуникацията е от решаващо значение.

Политиците, които следва да формират щабове на федерално и местно ниво, винаги трябва ясно да посочват какво поръчват, защо и за колко време. Те трябва също така честно да казват, че връщането към нормалността „по всяка вероятност ще е възможно, но единствено бавно“.

Комуникацията трябва да насърчава „чувството за благополучие“ и да не обещава нищо, което не може да бъде спазено. Рисковете не трябва да бъдат занижавани, нито преувеличавани.

За канцлера Ангела Меркел и премиерите на провинциите това означава, че след Великден те спешно ще трябва да кажат на народа как ще се развият нещата – по места.

Германските учени обаче съвсем конкретно споменават важна цел: първо трябва да бъдат отворени училищата и детските градини, защото в тях ще се завърнат „по-малко уязвими хора“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:11 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
IQ96
преди 4 години
Бе дали ще им кажат или не- ще видим.Аз съм свързан с промишлеността (индустрията;-)), но все повече се замислям за селското стопанство.Голяма част от нашите производители са с ограничени възможности и който си няма градина, може би ще мине на трева да пасе.Иначе , производството ни е обвързано с фирми от ЕС и ако там не потръгне, няма как и тук да се произвежда продукция (ненужна за момента).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Плювачите много ги "разбирате" нещата, но никога няма нищо в конкретика.И откъде ще дойдат милиони тестове, за да се направи масово тестване??Кои лаборатории ще обработят масови тестове с милиони??Аман от назобени с опорки слабоуми, бързащи да се изкажат по въпроси, за които са чули от съседа, докато са чистели обора!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 5
Един Българин
преди 4 години
След Великден (който е 1 седмица преди нашия ) т.е. след седмица немците ще знаят какво ще им се случи , а на нас никой не възнамерява да каже.Масовите тестове са много важни за Германия, но не и за България, чийто Министър-предсетадел вместо да се вслуша в експертите от медицинския съвет ги уволни да не му пречат с експертните си знания на "линията на партията". "Разбира се" че коремен хирург ще разбира повече от доцент по Заразни и паразитни болести. Важното е да е убедителен по ТВ и стадото да му вярва, но и това няма да го бъде дълго, бате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още