Бившият член на борда на директорите на германския оператор на платежни услуги Wirecard Ян Марсалек, който е издирван за измама с отчетите на компанията, очевидно се е преместил в Русия. Мениджърът, който се крие седмици наред, се намира в имот западно от Москва под надзора на руската военна тайна служба ГРУ (Главно разузнавателно управление), твърди германското икономическо издание Handelsblatt, позовавайки се на източници от средите на предприемачите, съдиите и дипломатите. По-рано се появи и информация, че Марсалек е вкарал значителни суми за Русия под формата на биткойни от Дубай, където Wirecard е провеждал съмнителни операции.
През уикенда Der Spiegel публикува обстоен анализ в сътрудничество с известната разследваща платформа Bellingcat, която разкри истинските имена на руските убийци на двойния агент Сергей Скрипал и руските агенти, помогнали за свалянето на малайзийския граждански самолет MH17. Списанието писа за полет на Марсалек до Беларус.
В деня на освобождаването му, 18 юни, 40-годишният мениджър е отлетял от Клагенфурт през естонската столица Талин до беларуската столица Минск в чартърен Embraer 650 Legacy. Заради политическия конфликт между руското ръководство и белоруския диктатор Александър Лукашенко вероятно е било твърде рисковано ГРУ да остави Марсалек в съседната страна. Така че за него е било по-добре да бъде отведен в Русия, твърди Handeslblatt.
В разговори и чатове Марсалек често се е представял за таен агент и вероятно е работил в тясно сътрудничество с ГРУ при посещенията си в Палмира, Сирия и при редица инвестиции в Либия. По време на честите си пътувания до Русия 40-годишният е използвал шест паспорта.
„Той е осъществил над 60 пътувания до страната през последните десет години“, пишат анализаторите от Bellingcat. „Имиграционният му файл е дълъг 597 страници. Това е много повече от всеки чужденец, с когото сме се сблъсквали през петте години на подобни разследвания“.
Твърди се, че Марсалек често е бил в Чечня, бившата руска република, известна с гражданската си война, престъпленията и прането на пари. През 2017 г., според Bellingcat, Марсалек веднъж е получил отказ за напускане от руската агенция за вътрешно разузнаване ФСБ, която е следяла всички пътувания на австриеца.
Wirecard призна през юни за предполагаема дупка в баланса си в размер на 1,9 милиарда евро. Няколко дни по-късно концернът от Dax подаде заявление за фалит. Аферата Wirecard разтърси политически Германия, като има потенциала да засегне дори и канцлера Ангела Меркел.