Икономическите съветници на германското правителство повишиха прогнозите си за ръст на най-голямата европейска икономика. Въпреки това според тях остават рискове за запазването на положителния тренд, идващи най-вече от опасността за навлизане в спирала на протекционистки мерки.
Членовете на групата, наричани още „петимата мъдреци“, заявиха, че според тях брутният вътрешен продукт ще се увеличи с 2,3% през тази година от 0,1% при предишната им прогноза през ноември.
За следващата 2019 г. те очакват малко по-малък ръст в размер на 1,8%.
Институтът Ifo представи дори още по-оптимистични прогнози. Неговите изследователи потвърдиха очакванията си, направени през декември, за повишение от 2,6% тази година и 2,1% за 2019 г.
„Огромното намаление на данъците върху доходите в САЩ, както и стабилното икономическо развитие в еврозоната, стимулират търсенето на германски стоки и услуги“, заявиха от института.
Според икономистите от групата търговията ще започне да играе малко по-голяма роля като двигател на растежа, отколкото се очакваше досега благодарение на процъфтяващата световна икономика. По-свободната финансова политика на Европейската централна банка, както и плановете на Берлин да увеличи държавните разходи, ще представляват допълнителни стимули, посочват те.
Съветниците обаче предупредиха, че германската икономика е изправена пред все повече рискове от чужбина, включително резултатите от италианските парламентарни избори, несигурността около преговорите за Brexit и планираните от САЩ мита върху някои вносни стоки.
„Спирала от протекционистки мерки ще има ясно изразено негативно влияние върху световната икономика и германската икономика“, заявиха те. „Петимата мъдреци“ посочиха още, че германските компании са изправени пред все повече ограничения на капацитета си, като недостигът на кадри по всяка вероятност ще свие бъдещия растеж.
В интервю за германското списание Stern министърът на финансите Олаф Шолц предупреди администрацията на американския президент Доналд Тръмп да не използва похвати „от 19 век“, имайки предвид готвените мита. „Протекционизмът вреди на всички – включително и на тези, които го започват“, посочи той.
За негативното влияние на митата предупреди и Ifo, според който дебатът около тях, както и обезценяването на еврото, намаляват доверието сред компаниите. Институтът посочи също, че коалиционното споразумение между консерваторите на канцлера Ангела Меркел и Германската социалдемократическа партия (ГСДП) има временен стимулиращ ефект за икономиката, тъй като двете политически сили се договориха да увеличат държавните разходи. Според експертите обаче планираната данъчна реформа в страната е разочароваща и все още е необходим отговор на значителното съкращение на корпоративните налози в САЩ, както и на тези във Франция и Великобритания.