IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърция бавно се разделя с капиталовия контрол

Атина въведе ограниченията през лятото на 2015 г., за да опази банковата си система

13:38 | 16.02.18 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Преди 32 месеца Гърция трябваше да наложи капиталов контрол върху дейността на банките си, за да защити цялата система. Страната бавно започва да се разделя с ограниченията, съобщава в. „Катимерини“. Гръцкото издание отбелязва, че Министерството на финансите и централната банка планират да увеличат праговете и гърците да могат да теглят по 2 300 евро на месец спрямо досегашните 1 800 евро.

Гражданите ще могат да откриват сметки без значение дали вече имат депозити в други банки.

Според Skai Radio промените в правилата са вече подготвени и очакват подписа на финансовия министър Евклид Цакалотос преди да бъдат публикувани в държавния вестник на страната.

За последно правилата на капиталовия контрол бяха разхлабени през ноември 2017 г. Тогава обаче нямаше промяна в максималната сума, която гърците могат да теглят от сметките си.

Ограниченията бяха въведени през юни 2015 г. Тогава банките бяха затворени в продължение на 20 дни, забранени бяха банкови трансфери в чужбина, а гърците имаха право да теглят по не повече от 60 евро на ден от сметките си. Така правителството успя да запази банковия сектор на фона на масовото теглене на пари от гражданите. През лятото на 2015 г. правителството в Атина спореше със своите кредитори и опасенията бяха, че страната ще бъде изхвърлена от еврозоната.

Когато кризата беше решена, капиталовият контрол започна постепенно да се разхлабва, но и досега ограниченията не са напълно премахнати. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:58 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 6 години
Гърция продължава да страда заради пренебрегване на вредното влияние от еврото.Ако не се допускаше тази грешка Гърция нямаше да има сегашните дългове.Гърция може да бъде спасена със защита срещу вредното влияние от еврото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още