IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германският икономически министър: Няма криза, очакваме растеж през 2020 г.

Публичните инвестиции в Германия нарастват всяка година с около 7%, като се очаква страната да инвестира 54 млрд. евро в защита на климата до 2023 г., посочва Петер Алтмайер

17:51 | 21.10.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Германският министър на икономиката Петер Алтмайер.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Германският министър на икономиката Петер Алтмайер. Снимка: Ройтерс

Брутният вътрешен продукт на Германия се очаква да нарасне с 0,5% през 2019 г., докато вътрешният пазар остава стабилен, споделя в интервю за Euractiv германският министър на икономиката Петер Алтмайер.

„Вярно е, че ориентираната към износ германска промишленост е в икономическа криза поради възникващите търговски конфликти и „охлаждаща“ глобална икономика. 

„Но ние не сме в криза“, категоричен е той, добавяйки, че „вече очакваме малко по-висок ръст от около 1% през следващата година“.

Алтмайер посочва, че съжалява за решението на САЩ да наложат мита заради казуса „Airbus”. В този контекст Европейския съюз (ЕС) представя различни предложения за преговори с Вашингтон, добавя той.

„В крайна сметка САЩ си вредят на себе си чрез митата. По-високите мита ще са за сметка на американската икономика и американските потребители“, коментира германският министър. „Двете страни трябва да разрешат спора чрез преговори“, добавя още той.

По думите на икономическият министър Германия следва икономическа политика, която е ориентирана към бъдещето, която насърчава растежа, докато публичните инвестиции достигат рекордни нива.

„От 2015 г. насам те нарастват средно с около 7% всяка година. Само в следващите три години ще инвестираме допълнителни 54 милиарда евро в защита на климата“, посочва Алтмайер. „В същото време въведохме много данъчни облекчения за граждани и компании. Тези предимства предлагат на компаниите допълнителни възможности за иновации и инвестиции в бъдеще“, добавя той.

В крайна сметка 90% от такива инвестиции идват от частния сектор, споделя още германецът.

„Съчетаваме всичко това със стабилна бюджетна политика, която благодарение на високите данъчни приходи след много години нарастване и ниски лихвени проценти оставя достатъчна възможност за инвестиции“, изтъква Алтмайер.

Относно германско-френските отношения той посочва, че през февруари тази година Германия и Франция успяха да представят предложения за засилване на европейската индустриална и политическа конкурентоспособност в глобален план, като това вече се обсъжда с други държави членки на ЕС.

„На 4 юли 2019 г. Франция, Полша и Германия предприеха съвместна инициатива за модернизиране на политиката на ЕС в областта на конкуренцията. Доволен съм, че новата Европейска комисия вече обяви европейска индустриална стратегия, като взе предвид нашите основни изисквания“, сподели Алтмайер.

Той засегна и темата за предстоящото председателство на Съвета на ЕС, където домакини през 2020 г. ще бъдат последователно Хърватия и Германия.

„Конкурентоспособността, просперитетът и икономическият растеж са трите всеобхватни цели на двете ни председателства на Съвета на ЕС. В същото време искаме да засилим солидарността между държавите членки и да засилим ролята на ЕС като ефективен участник в международния ред, основан на правила“, подчерта икономическият министър.

Според него възможностите, предлагани от дигитализацията и иновациите, също ще играят важна роля.

„Като цяло искаме тесен обмен с нашите европейски партньори. Това разбира се е особено важно за Хърватия, която ще председателства Съвета на ЕС преди Германия“, добави още той.

По отношение на Югоизточна Европа Алтмайер е убеден, че в региона има много възможности, в който са се ангажирали множество малки и средни германски предприятия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:51 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още