IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германската коалиционна криза навлиза в критичен етап

Тази седмица се очаква да стане ясно как ще се развие кризата между сестринските партии в консервативния блок на Ангела Меркел

12:41 | 18.06.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ангела Меркел и Хорст Зеехофер <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Ангела Меркел и Хорст Зеехофер Снимка: Архив Ройтерс

За първи път от 1982 г. насам националният отбор по футбол на Германия загуби първия си мач на Световно първенство. Отборът на Йоги Льов загуби с 1: 0 от Мексико, и то заслужено. Световният шампион на 2014 г. не демонстрира блясък, страст и отборна атмосфера. В това състояние отборът не може да е кандидат за световната титла. Може би поражението ще подейства като събуждане. Все още не е късно за това.

Ангела Меркел, която е проследила мача по телевизора с някои известни политици на своята партия, може да е разпознала някои паралели с политическата ситуация във федералното правителство. Защото  заради спора за политиката към бежанците двата основни коалиционни партньора вече не се чувстват като един отбор. 

Германската правителствена криза, започнала като спор за миграционната политика на управляващата коалиция, навлиза в решаващ етап тази седмица. Залогът е политическото бъдеще на канцлера Ангела Меркел, а сътресенията в Берлин вече се усещат в цяла Европа.

Късно в неделя канцлерът проведе среща с членове на своя Християндемократически съюз (ХДС) в централата му в Берлин, за да бъде обсъден възможният отговор на ултиматума на вътрешния министър Хорст Зеехофер, който се очаква да бъде обявен в понеделник, съобщава Bloomberg.

Партията му Християнсоциален съюз (ХСС) – една от трите в коалицията на Меркел и част от нейния консервативен блок, ще даде на Меркел двуседмичен срок, в който тя да сключи двустранни споразумения с други страни от Европейския съюз за улесняването на процеса по връщането на мигранти в първите страни от ЕС, в които са пристигнали.

Това е и искането на Зеехофер, който по-рано този месец заплаши, че с правомощията си на вътрешен министър ще започне да връща обратно мигранти, най-рано от понеделник. Неговата позиция е и в директен конфликт с тази на Меркел, която от своя страна предложи мигрантите, които не получават бежански статут от Берлин, да бъдат връщани на границата.

Противопоставянето на Зеехофер поставя канцлера в ситуация, в която тя трябва да реши дали да го отстрани от поста заради неподчинение и да влезе в конфликт със своята сестринска баварска партия.

Конфликтът е „най-лошата криза в нейните почти 13 г. на поста“, казва за Меркел главният икономист на Berenberg в Лондон Холгер Шмийдинг. „Ако баварската ХСС не се съгласи на никакъв компромис за миграционната политика, настоящото ѝ правителство може скоро да се разпадне“, допълва той, въпреки че според него подобен сценарий е малко вероятен.

Ултиматумът на баварската партия показва колко уверена тя се чувства на фона на това, че все повече правителства – от Унгария през Италия и Австрия до Великобритания, заемат твърда позиция по въпроса с охраната на националните граници.

Като се има предвид залога, изминалият уикенд на преговори между ХСС и ХДС все пак завърши с относително смекчаване на тона и от двете страни. С действията си ХСС се опитва да запази силните си позиции в Бавария, където през октомври предстоят регионални избори, опасявайки се, че в противен случай може да се засили подкрепата за крайнодясната „Алтернатива за Германия“.

Зеехофер обаче беше категоричен, че действията му не целят провал на управляващата коалиция. „Никой в ХСС има интерес да сваля канцлера, да разваля съюза на ХСС и ХДС или да разделя коалицията“, посочи Зеехофер в интервю за Bild am Sonntag.

„Без съмнение раздяла на ХСС и ХДС би била проблем и за двете партии, така че аз все още залагам на компромис“, посочва главният икономически анализатор на Unicredit Ерик Нилсен, според когото обаче „е ясно“, че позициите на Меркел са застрашени.

И все пак - Меркел и нейният противник Хорст Зеехофер може би трябва спешно да си припомнят демократичната си мисия: първо страната, а след това и партията. Все още нищо не е загубено, както пред тях, така и пред германския футболен отбор. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:45 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
majnata
преди 6 години
За глупостите , които направи Меркел от 2015 досега се полага затвор .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
abdul
преди 6 години
До сега с нашия бойко се целуваха по бузките... сега пак, ама по другите. Да видим само кой кого.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още