Енергийните предприятия в Германия трябва да бъдат обезщетени по подходящия начин заради ускорения процес по отказа от ядрената енергетика след инцидента във Фукушима през 2011 г. Това реши Федералният конституционен съд в Карлсруе, цитиран от онлайн изданието на списание Spiegel.
До становището на съда се стигна, след като концерните E.ON, RWE и Vattenfall заведоха дело. По силата на решението до края на юни 2018 г. законодателите трябва да изготвят съотвените закони. След публикуването на становището акциите и на трите концерна поскъпнаха.
Решението на съда в Карлсруе не гарантира, че компаниите ще получат средства. То обаче полага основите за предявяване на претенции по извънсъдебен път или пък при други съдебни процеси.
Припомняме, че коалицията на Християндемократите на Меркел и либералната Партия на свободните демократи реши през 2011 г. да изключи преждевременно всички атомни централи в страната. Повод за решението стана трагедията в японската АЕЦ във Фукушима, предизвикана от земетресение и цунами. Малко преди инцидента властите в Берлин бяха решили да удължат живота на ядрените реактори в Германия, така че на практика решението беше завой на 180 градуса.
Според енергийните предприятия това би нанесло големи икономически щети, но така и не бяха обявени конкретните искания на компаниите за конкретни суми. Според Spiegel обаче вероятно те възлизат като цяло на около 19 млрд. евро.