Ако се чудите защо спорът за името на Македония се изостря от време на време, то отговорът се крие в геополитечските игри, които се играят в Западните Балкани. Това пише в коментар гръцкото издание „Катимерини“.
Според него в „геополитическия покер“ в региона има няколко основни играчи – Европа в лицето на Брюксел и Берлин, Русия, Китай и Турция. В Европа смятат, че 2018 година ще бъде ключова за региона по отношение на обединението, а Русия се опитва да постави прът в тези планове, използвайки за тази цел Сърбия, която гравитира между Запада и Москва.
Китай опитва да прокара своите икономически интереси чрез инициативата си „Новия път на коприната“, а Турция, както и някои страни от Близкия изток – да контролират мюсюлманското население на Балканите.
И Брюксел, и Вашингтон смятат, че голяма част от проблемите в региона ще бъдат решени, когато страните се присъединят към НАТО и ЕС. Основната пречка за това обаче е голямото историческо разделение, включително в някои случаи и териториални претенции.
По отношение на Македония – спорът за името е най-голямата пречка за страната да води преговорите за членство в ЕС и НАТО. Което пък означава, че Гърция също има своята роля в големия балкански покер.
Политиците и в Македония, и в Гърция добре осъзнават проблема, но и са подложени на сериозен вътрешен обществен натиск. Гърция има добри позиции от гледна точка на членството и в двете организации, но те са доста отслабени от икономическата криза, която може да бъде използвана от „големите“, защото играта в Западните Балкани тепърва започва, посочва още гръцкото издание.
Спорът за името на бившата югославска република се води от десетилетия без особен напредък. В Гърция не желаят съседната страна да използва думата „Македония“ в своето име, а в Скопие не желаят да отстъпят от нея.
Но и сега в името, с което Атина признава съседката си, присъства "Македония" - Бивша югославска република Македония, коментира в интервю за гръцката телевизия ANT1 модераторът на ООН в този спор Матю Нимиц.
Той ще даде нови предложения за името по време на среща между двете страни в централата на ООН в Ню Йорк и се надява на положителна нагласа от Скопие и Атина, посочва Ana Mpa.
България призна Македония с нейното конституционно име още през 1992 година.
преди 6 години Като се обедини с България няма да има проблем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Според него в геополитическия покер в региона има няколко основни играчи Европа в лицето на Брюксел и Берлин, Русия, Китай и Турция."Катимерини удобно пропускат участието на 5тия участник в покера, споменат в статията - Вашингтон (САЩ).Как точно Гърците ще признаят Македония за държава при това положение:https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(Greece) отговор Сигнализирай за неуместен коментар