IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Газпром" построи първата тръба на "Турски поток" по дъното на Черно море

Руският гигант продължава работата и по втората тръба, която трябва да достави газ за Европа

15:57 | 30.04.18 г. 15
<p>
	<em>Снимка: &quot;Газпром&quot;</em></p>

Снимка: "Газпром"

Руският газов гигант „Газпром“ е приключил със строителството на първата тръба на „Турски поток“, съобщават от компанията. Работата по първата секция на газопровода по дъното на Черно море започна на 7 май 2017 година.

От съобщението става ясно, че скоростта на строителството на „Турски поток“ по дъното на морето е била 4,3 километра на ден. Това е в съответствие с първоначално изработения график, казват от компанията.

Тръбата излиза на турския бряг край градчето Къйъкьой (Мидия), където ще бъде изграден приемателен терминал.

В момента продължава полагането на тръбите по втората тръба, която е предназначена за нуждите на европейските потребители на газовата компания.

По трасето на „Турски поток“ до този момент са положени общо 1161 километра тръби, или общо 62% от дължината, коментира ръководителят на „Газпром“ Алексей Милер. „Безспорно „Турски поток“ ще играе важна роля за подобряването на енергийната сигурност на Турция и Европа“, допълни още той.

Общият капацитет на двете тръби на газопровода е почти 32 млрд. куб. метра природен газ годишно. По план първата тръба е насочена директно към турския пазар, а по втората трябва да тече газ за Югоизточна Европа. Трасето на тази тръба към Европа още не е определено, а вариантите са два – чрез разпределителен център на границата с Гърция или с България.

С реализацията на „Турски поток“ Турция ще получава целият газ от Русия директно и така ще бъде преустановен транзита през България. С това се отварят съществуващите точки и страната ни може отново да бъде транзитна страна за руския газ, този път идващ по южно направление.

От „Газпром“ посочват още, че през 2017 година са доставили рекордни количества газ за Турция – 29 млрд. куб. метра, или със 17,3% повече от 2016 година, част от които през България, а част по „Син поток“, който отново минава по дъното на Черно море. 

По оценката на "Газпром" реализацията на "Турски поток" ще коства 7 млрд. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:24 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 25 rate down comment 8
troika
преди 6 години
Ако на вас ви харесва ЮП да се строи от фирмите на Пеевски на безумни цени които да плащаме ние и децата ни, добре, ама на мен не ми харесва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 27 rate down comment 3
ABBA
преди 6 години
По повод ГЕРБ-авите се сещам 2 неща"1. Май Сталин бе казал: Всеки проблем си има име, презиме и фамилия.2. Другарите китайци, поели щафетата и при тях това звучи така: осъдения за държавни разхищения си заплаща разходите по собствения разстрел. Даже до наши дни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 21 rate down comment 4
supertrader
преди 6 години
По добре без такива печалби - загуби. За да минава голямо количество газ по такива тръби по морското дъно трябва да се положат много тръби а не една. Освен това такова съоръжение е с неприемливи технически параметри. Германия продължава с опитите да строи още подобни газопроводи. Далеч по удачно е газта да идва по суша, но там проблемите са други като например да се поддържат човешки взаимотношения между търговски партньори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 26 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 6 години
Ако беше служил по времето на социализма, убеден съм че щеше да си лузъра на ротата, даже на полка. Да кажеш че турски се е случил, при условие че от четири тръби има построена една и ако се построи друга ще е в нищото е глупаво. Да мислиш че за да построиш Силата на Сибир като изсипеш 20 милиарда долара(толкова е крайната цена) е рационално, според мен е инфалтилно. Пресметни каква е цената за километър при условие че е с дължина 2 400 км. И обикновените руснаци са наясно че при сегашните цени на газта транзита към Китай е на загуба. Затова китайците не са вложили и един долар в проекта, въпреки че обещаха 25 милиарда. За Северен какво да пиша? Поне за мен е непонятно, защо се възхищавате на изобретението на Путин да секвестира за приятелите си парите на Газпром. Позволява им да строят на цени 2 до 3 пъти по-високи от тези например в Германия. В България Бойко прави същото с магистралите, но ние си мълчим защото това са европейски средства. Що се отнася до доставките за страната те няма как да бъдат преустановени. Имаме си договор, а и руснаците ядоха сто години картофи, но сега са наясно че има и пармезан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 38 rate down comment 11
dakl
преди 6 години
Вместо до сега са имаме две тръби и да бъдем най печелившата страна от транзит на природен газ сега благодарение на слугинажа на българския политически елит пред началниците от Вашингтон и Брюксел си спечелихме правото да консумираме най скъпия газ в Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 27 rate down comment 4
ABBA
преди 6 години
Ups, японците мислят малко време дали да се включат в новия руски арктически хъб за втечнен газ. А пари и техника :)И двете ги имат, газ нямат - какъв ли ще е резултата? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 23 rate down comment 6
supertrader
преди 6 години
Това че ще търгуват директно без посредници е просто чудесно, а иначе от тези тръби трябва да се поставят още няколко дузини за да имат капацитет. Като се натъргуват най добре нас да не ни месят в сметките си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 5
ABBA
преди 6 години
Това русофоб без валидолче, да НЕ гледа!!!https://youtu.be/86TlfyNiHjk(В России появятся свои автоботы. Это не фантастика)П.п.: Евразийския съюз се увеличава има-няма експлозивно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 28 rate down comment 7
KPetkov
преди 6 години
Той е зает сега да козирува и да обяснява как руснаците може да си построят колкото си потоци искат, ама ще ги строят по евро правилата на ЕС. Дано да има дар-слово, защото заради такива като него ще има да се навеждаме на Ердоган и Меркел да им се откъсне някой друг кубичен метър газ зимата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 7
michaelis12
преди 6 години
да верно жалко, че не са само "празни приказки" а си го напрайха половината на харабия ..... а ние ше гледаме отстрани и тва е или ше чакаме танкерите от Сашш да паркират на Сточна Гара и да разтоварят LNGто, даже мож да минат за по преко през новата магистрала Струма дет ше я чакаме още 5 год. докат се напрай ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още