Френското правителство очаква срещата на върха на Европейския съюз (ЕС) в края на юни, която ще е посветена предимно на имиграцията, да бъде трудна, главно заради бойкота, обявен от централноевропейските страни на утрешната минисреща в Брюксел. Това заяви говорителят на френското правителство Бенжамен Гриво, цитиран от AFP.
Германският канцлер Ангела Меркел промени преди две седмици позицията си "за предложенията, които направи президентът на Републиката Еманюел Макрон за европейска миграционна служба и за подсилване на Фронтекс", каза Гриво по радио "Европа-1". "Очевидно тези въпроси ще бъдат в дневния ред на минисрещата на върха през уикенда, както и на Европейския съвет в края на месеца, който ще бъде труден - не бива да заблуждаваме нашите граждани", продължи правителственият говорител.
Ангела Меркел вчера изключи възможността за европейско решение за миграцията на срещата на върха на 28 и 29 юни, от която зависи политическото ѝ оцеляване, посочва AFP.
"Засега има позиции, които съвсем не са близки", каза говорителят и изрази съжаление за бойкота на четирите страни от Вишеградската група - Полша, Словакия, Унгария и Чехия.
Тези четири страни се придържат към твърда линия за имиграцията и заявиха, че няма да участват в европейската среща на върха утре в Брюксел, поради което няма да може да се постигне желания от Германия и Франция консенсус.
Според чернова на работен документ, получен от AFP, участниците в утрешната среща ще предложат създаване на "ефикасен механизъм за солидарност", със задължителни квоти за разпределение на мигранти между страните членки. Страните от Вишеградската група отхвърлят подобно решение, напомня AFP.
"Страните от Вишеградската група се облагодетелстваха финансово от Европейския съюз. Напълно легитимно е да не можеш да се възползваш от предимствата, без да зачиташ основните ценности на солидарността между европейските страни", каза Гриво. "Преживяхме финансови кризи. Тази от 2008 г. остави трайни следи, но сега имаме криза на ценностите, на нашите устои", добави говорителят на френското правителство.
/БТА/
преди 6 години Баси , вземи па им врътни един телефон бе Люска , как мое да са толкоз заспали ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Германия и Франция и страните от Вишеградската четворка спечелиха най много от общото европеиско пространство на речено Е С Германските и френските стоки и услуги заляха Европа и икономиката им забумтя Четирите страни от Вишеградската четворка бяха заляти от инвестиции от Западна Европа и тяхната икономика също забумтя намаля безработицата и се увеличи износа Всички в тези страни спечелиха от Е С и въпреки това те правят най малко за европеиското пространство Германия и Франция са мудни и нерешителни ивместо да решават бързо проблемите ги задълбочават А от другата страна постоянно не желаят да спазват правилата солидарността и продължаване на интеграцията Защо тогава в Брюксел се чудят че има проблеми отговор Сигнализирай за неуместен коментар