IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Франция и Италия водят семеен спор в сърцето на Европа

Много анализатори си задават въпроси за възможните последствия от влошаването на отношенията между двете страни, смятани за ос на стабилността в ЕС

15:35 | 29.01.19 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Езикът на любовните свади е най-подходящ за описване на дипломатическото напрежение и враждебността между Франция и Италия през последните седмици. Две страни, говорещи романски езици, близки и разделени в сърцето на Европа.

Този подход избра френският политолог Доминик Моиси, който неотдавна използва израза "Развод по италиански" за заглавие на редакционна статия, по названието на филма с Марчело Мастрояни, награден с Оскар през 1961 година, пише в свой анализ Франс прес, цитиран от БТА.

Моиси обявява, че е шокиран да наблюдава как управляващите популисти от другата страна на Алпите изразяват подкрепата си за "жълтите жилетки" - социалното движение срещу президента Еманюел Макрон, започнало да действа от ноември миналата година.

"Мисля, че няма прецедент италианско правителство да насърчава до такава степен опозиционните сили във Франция, докато е част от ЕС. Това е форма на раздяла", заяви той пред АФП.

Според него основите на кризата са били заложени през март миналата година, преди близо година, след италианските избори. Тогава френският президент центрист очакваше правителство, съвместимо с неговите проекти за реформа на ЕС. Вместо това стана свидетел на триумфа на евроскептичните противници на системата от движението "Пет звезди", както и на десните екстремисти от партията "Лига".

Лидерът на "Лигата" Матео Салвини и този на Движението "Пет звезди" Луиджи Ди Майо, които са съответно вътрешен министър и вицепремиер, действат като екип, който все по-често проявява открита враждебност към Франция.

До такава степен, че много анализатори си задават въпроси за възможните последствия от влошаването на отношенията между двете страни, смятани за ос на стабилността в един съюз, разтърсен от Brexit и Източния блок.

"Фактът, че вече не можем да работим по европейски проекти с Италия е истински проблем", смята Себастиен Майяр, директор на института "Жак Делор" - център за анализи, базиран в Брюксел. "Това вече не е лесно и с други партньори, включително с Германия. Но Италия винаги е била съюзник, близък до френските позиции".

Миналата седмица Париж повика на разговор италианската посланичка във Франция, след изказване на Ди Майо, който обвини Франция, че извършва колонизация на Африка и подбужда населението на континента да мигрира към Европа.

Няколко дни по-късно Салвини се изказа още по-остро, определяйки Еманюел Макрон като "ужасен президент".

"Няма да отговоря. Те само това чакат", отвърна Макрон в неделя по време на посещение в Египет. "Италианският народ е наш приятел и заслужава ръководители, които са на висотата на неговата история".

Предизборни сметки

Но би било погрешно Франция или нейния президент да бъдат смятани само за жертви на италианските провокации, предупреждават наблюдателите.

"Тази криза започна по-отдалеч. Нещо като съревнование и френски комплекс за превъзходство се срещат с италиански комплекс за малоценност. Има нещо много емоционално във френско-италианските отношения".

Една от първите инициативи на Макрон, скоро след избирането му през 2017 г., беше да организира в Париж международна конференция за Либия - без да се консултира с бившата колониална сила Италия, която ревниво пази влиянието си там и икономическите си интереси.

Имайки предвид европейските избори през май, той похвали лагера "на прогреса", изправен срещу националистите от крайната десница. Когато през юни миналата година Салвини отказа да приеме кораб с мигранти, френският държавен глава порица неговия "цинизъм" и "безотговорност" - след което сравни популизма с "проказа".

Забележка, която не бе посрещната добре в Рим.

Според френски дипломат, пожелал анонимност, въпросът за имиграцията "продължава да усложнява нещата". Но италианското правителство от своя страна отправя нападки срещу ЕС, свързани с бюджетните правила, които ограничават публичните разходи.

"Това не е френско-италианска криза, макар че Франция е лесен и удобен противник. Темата продължава да са отношенията между Италия и Европа", добавя дипломатът.

Моиси казва, че в момента чака европейските избори, надявайки се, че след преброяването на гласовете "ще има повече възможности за компромис".

По-добра перспектива от тази на "Развод по италиански", който завършваше с убийство.

/БТА/ 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 1
Otka4eni reformatori
преди 5 години
Я не ми говори глупости само.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 4
Sakamano
преди 5 години
Е, требе си време! Чавес не веднага почна соц реформите. Банановите републики закъсват като паднат цените на бананите. А ние като дори нямаме петрол, що не закъсахме като Венецуела?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 4
Otka4eni reformatori
преди 5 години
Чакам също така да ми обясниш, как така нямаше криза по времето на първия мандат на Мадуро и на 15те години власт на Чавес? И как така Венецуела продаваше петрола си на международни цени, печелеше и поддържаше най ниската цена на говрива в целия свят и не беше на загуба. Ама си седна тука да ми пелтечиш колко лош комунист би Мъдурата и и ми остроукничиш как бил докарал народа до просешка тояга. Рова в кой фуюилм го гледа и кога го сънува.?Това ли успяха да ти спуснат като опорка от Козяк?Айде обяснявай какво те питам не ми мълчи като риба...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 2
Otka4eni reformatori
преди 5 години
Ще прибягвам до каквото си искам. Така разговарям с мизерниците към чиято група и ти спадаш. Отговори сега аргументирано на въпросите, какви са предпазните механизми на световната икономика, че да си изплати 200-те трилиона дълг. Че ние не сме икономисти и не рабираме...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
Sakamano
преди 5 години
Ако нямате аргументи против мнението ми, моля не прибягвайте до лични обиди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 3
Otka4eni reformatori
преди 5 години
Какви предпазни механизми бе кухар сплескан. Що не видиш дълговете на държавите колко са и дали имат някакъв шанс да ги върнат? Какво ми пелтечиш тука и ми се правиш на всезнайковец. Я ми кажи кога САЩ ще произведат толкова че да си върнат 22 трилиона долара. Знаеш ли кога ще стане. Ама тамън никога. А тук такива прости тивки като тебе ми приказват глупости за варена царевица и велик евроатлантизъм. Що не се събудиш малко и не се осъзнаеш. А погледни се в огледалото и се виж какви ги говориш... Излез от тая пуста матрица в която живееш. Как не ти омъзна нон стоп да бълваш тотални врели некипели, а?Да прав си. по принцип държавите и икономиките имат предпазни механизми. Но до едно положение.А според теб имат ли предпазни механизми за 200 трилиона, ченещо не ги виждам, при оложение, че дълговете продължават да се тупат, а не намаляват. Ако имаха действащи механизми не смяташ ли, че за тези няколко години тези механизми трябваше да започнат да действат и дълговете трябваше да започнат да намаляват? Значи какво означава това. Ч е няма никакви механизми. Докога ще кара това, а? и кой ще плати ***,баната сметка, а? Я помисли малко какви ги дрънкаш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
geozahariev
преди 5 години
Кой е съпругът и коя е съоругата в този семеен спор?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 5
Sakamano
преди 5 години
Това, че живееш на кредит не значи че си фалирал. Фалирал си ако доходите ти не стигат да си покриеш вноските по кредита. Което за Италия предстои. За Франция все още има надежда. А Световната икономика си има предпазни механизми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
korn
преди 5 години
Целия свят е фалирал и живее на кредит.Световната икономика отива за гъби.Накрая ще се разберат и сдобрят,щото знаят че ако не се държат заедно ще е още по тежко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 6
Sakamano
преди 5 години
Франция има сериозни финансови затруднения, а Италия е почти фалирала страна. Не може да са "ос на стабилност в Европа". Но докато Франция се опитва да си реши проблемите, Италия ги задълбочава, като се опитва да повлече и други държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още