IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа се превръща в кокаинов център, пазарът за милиарди евро се разраства

Индустрията на метамфетамините също расте, предупреждават агенции на ЕС

15:29 | 06.05.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Nicolo Filippo Rosso/Bloomberg</em></p>

Снимка: Nicolo Filippo Rosso/Bloomberg

Европа все повече се превръща в център за производство и трансгранични доставки на кокаин към други региони в света, освен че е голям потребителски пазар, съобщават агенции на ЕС и предупреждават за разширяващата се индустрия на метамфетамини, предава Ройтерс.

След канабиса кокаинът е най-потребяваният наркотик в Европа с милиони потребители и продажби за около 10,5 млрд. евро през 2020 г., показва съвместен доклад на Европол и Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (EMCDDA).

Европейският пазар расте, движен от по-голямото производство в Южна Америка и от разширяващите се възможности за обработка на суровите наркотици в Европа. Те може да нараснат още повече с разработването на нови кокаинови продукти за пушене, се казва в доклада. Авторите му предупреждават за по-високи рискове за здравето.

„Сега в Европа има по-голямо производство, което показва промени в ролята на региона в международната търговия с кокаин“, става ясно от доклада.

Белгия е в центъра на индустрията в Европа, сочат данни на агенциите на ЕС. Това е страната в съюза, която е заловила най-много кокаин през 2020 г., последната за която са налични данни. Общият обем е достигнал 70 тона, като по-голямата част от наркотиците са заловени в пристанищния град Антверпен. За сравнение Нидерландия, която е на второ място в Европа по засечени кокаинови пратки, е заловила 49 тона.

Белгия е и водеща страна в обработката на кокаинова паста наред с Нидерландия и Испания, сочи докладът, който цитира данни от иззети големи количества химически прекурсори за производство на кокаин и информация за инсталациите за преработка.

Внесеният в Европа от Южна Америка кокаин все повече се изнася повторно към други части на света, най-вече Близкия Изток и Азия, което превръща Европа в „ключов пункт за трансгранични доставки на наркотици, идващи от другаде“, се казва в доклада.

Европейският пазар на метамфатемини също расте, но остава много по-малък от този на кокаин, става ясно от доклада, в който се отбелязва, че е трудно да се прецени точният размер.

Синтетичните стимуланти традиционно се произвеждат предимно в Чехия и се потребяват в Източна Европа, но нови данни показват, че търсенето в Западна Европа расте, особено в Белгия, която се превръща в голям производител на наркотика.

„Има нарастващо притеснение за производствените инсталации, които се намират в Белгия и Нидерландия, където може да се произвеждат метамфетамини в значително по-големи размери“, става ясно от доклада.

Европа е водещ производител на метамфетамини в света, а европейските производители все повече работят с мексикански престъпни групи, за да усъвършенстват производствените процеси, предупреждават агенциите на ЕС.

Междувременно Bloomberg съобщи, че служители в завод на Nespresso в швейцарски град са открили над 500 кг. кокаин в чували с кафе на зърна от Бразилия. Nespresso допълни, че служителите незабавно са информирали полицията в понеделник, след като открили подозрителна субстанция в завода си в Ромон. Кокаинът е с чистота над 80%, а пазарната му стойност е над 50 млн. франка (50,6 млн. долара), съобщи полицията.

Партидите са били изолирани и субстанцията не е влязла в контакт с производствено оборудване, съобщи полицията. Прокуратурата в кантона Фрибург е започнала разследване.

Nespresso съобщи, че всичките ѝ продукти са безопасни за потребление и че има строг контрол за качеството на пристигащите доставки на зелено кафе. Компанията, която е подразделение на швейцарския хранителен гигант Nestle, допълни, че не може да предостави повече подробности, тъй като тече разследване на полицията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още