ЕС замразява плановете си да наложи санкции срещу висши служители в турската държавна петролна компания TPAO, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Изглежда връзките между ЕС и Турция са напът да се нормализират, коментира агенцията.
По време на заседанието на лидерите на ЕС през декември 2020 година беше взето решение за налагане на санкции срещу Турция заради дейностите по проучване за газ и петрол в Средиземно море. Но тогава не беше уточнено срещу кого ще бъдат насочени ограниченията - замразяване на активи и забрана за влизане в ЕС.
Очакваше се, че по време на Европейския съвет, насрочен за 25-26 март ще бъде взето решение и за икономически санкции срещу Анкара.
От началото на годината обаче турският президент Реджеп Тайип Ердоган смекчи тона към ЕС и с помощта на германския канцлер Ангела Меркел отношенията в момента изглеждат доста по-конструктивни, пише още Ройтерс. За първи път от години представители на Турция и Гърция разговаряха директно, а и се водят преговори за среща между гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и Ердоган.
Според Ройтерс и администрацията на Джо Байдън притиска ЕС да не налага санкции срещу члена на НАТО Турция и призовава да се търси компромис.
Досега дипломатите на ЕС отказват официален коментар по информацията на Ройтерс.
Натиск за налагане на повече санкции срещу Турция оказват Гърция и Кипър, а техните искания бяха подкрепени от Франция. Те настояват, че турски кораби нарушават границите в Средиземно море при проучванията си за петрол и природен газ. Брюксел вижда още опити от страна на Ердоган да отнеме независимостта на съдебната система и медиите, както и да разруши демократичните устои на страната.