IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС задейства новия механизъм за спиране на средства заради правонарушения

Унгария ще е първата засегната от мярката страна

16:57 | 27.04.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</em></p>

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Европейската комисия (ЕК) официално задейства в сряда новия механизъм, който може да доведе до загуба на средства от Европейския съюз (ЕС) за страни членки, които нарушават върховенството на закона.

Комисията подготвяше почвата в продължение на месеци, за да предприеме тази стъпка, но многократно отлагаше окончателното одобрение, пише Politico. Постоянните представители на страните членки в ЕС са се срещнали днес и са дали официално зелена светлина на мярката.

Решението бележи важен момент за ЕС. Блокът никога досега не е използвал тази власт, която му позволява да намалява или спира плащанията към страни членки, когато проблеми с върховенството на закона застрашават бюджета на ЕС.

Новият механизъм беше създаден през последните години, след като съществуващите инструменти за въздействие върху своенравните страни членки се оказаха неспособни да променят поведението им.

Служител на Комисията коментира, че механизмът ще бъде първо приложен спрямо Унгария заради „сериозни опасения“ относно използването на финансиране от ЕС. Служителят посочва като проблем разпределянето на обществените поръчки в страната от Централна Европа, както и контролът и одитът на средствата от ЕС и липсата на прозрачност и възпрепятстването на ефективните разследвания и съдебни преследвания на нарушения.

ЕС изчака повече от година, за да може върховният съд да се произнесе по механизма заради политическите търкания, преди той да бъде задействан.

Сега този механизъм може да доведе до значителна загуба на средства от ЕС за Унгария. Решението в крайна сметка ще бъде на Съвета на ЕС, съставен от представители на всяка страна.

За да се приеме намаление на финансирането за Будапеща, ще трябва т.нар. квалифицирано мнозинство - подкрепа от най-малко 55 процента от страните от ЕС, представляващи поне 65 процента от населението на блока.

Съгласно регламента, уреждащ механизма, ЕС може да намали финансирането, когато нарушенията на върховенството на закона засягат или рискуват да засегнат бюджета на ЕС по „достатъчно пряк начин“.

Длъжностни лица казват, че Комисията е избрала да задейства механизма срещу Будапеща поради ширещата се корупция на високо ниво и липсата на подходящо съдебно преследване на корупция в Унгария.

Полша – другата страна в конфликт с Брюксел по въпросите за върховенството на закона, засега няма да бъде засегната, вероятно заради ролята ѝ в подкрепата за Украйна във войната.

Брюксел и Будапеща са в нарастващи противоречия, откакто унгарският премиер Виктор Орбан дойде на власт преди повече от десетилетие. По времето на управлението му унгарският лидер постепенно пое контрола над демократичните институции и започна да пренасочва парите на данъкоплатците към приятелите и семейството си.

Орбан наскоро спечели четвърти пореден мандат, след което Комисията обяви, че скоро ще задейства механизма, свързан с върховенството на закона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:40 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
ing5rov
преди 2 години
закон антиорбан ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още