Европейският съюз (ЕС) ускорява плановете си за създаването на по-обединен и евтин капиталов пазар до следващата година, когато общността ще бъде изправена пред напускането на Великобритания – нейният най-голям финансов център.
Европейската комисия (ЕК) представи днес плановете си за изграждане на съюз на капиталовите пазари (СКП) с утвърждаване на алтернативни източници на финансиране и премахване на пречките пред трансграничните инвестиции. СКП се очаква да донесе ползи за всички държави в ЕС и значително да укрепи икономическия и паричния съюз.
Очакванията са предложенията да насърчат трансграничните пазари на инвестиционни фондове, да популяризират пазара на ЕС за облигации като източник на дългосрочно финансиране и да дадат по-голяма сигурност на инвеститорите при трансграничните сделки с ценни книжа и вземания. Задачата на СКП е да насочи капитали към всички предприятия в ЕС.
Тези предложения биха дали възможност на компаниите и инвеститорите да използват повече възможностите на единния пазар, допълва ЕК, цитирана от БТА.
„За да имаме истински съюз на капиталовите пазари до 2019 г., трябва да постигнем напредък в три посоки – европейски етикети и паспорти за финансови продукти, хармонизирани и опростени правила за задълбочаване на капиталовите пазари и по-последователен и ефективен надзор“, посочва в изявление вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис, цитиран от Ройтерс.
Комисията предлага общи правила - директива и регламент, за покритите облигации. Общата им стойност от 2,1 трлн. евро в момента ги нарежда сред най-големите дългови пазари в ЕС. Европейските банки са на челни позиции на този пазар, който е важен източник на дългосрочно финансиране за много държави от съюза.
Покритите облигации са финансови инструменти, обезпечени с отделена група заеми. Тяхното предимство е, че финансират разходоефективното кредитиране и са сигурен актив.
Тъй като пазарът в ЕС е раздробен по национален признак и има разлики между отделните страни, предлаганите правила се основават на определени стандарти. Целта им е използването на покрити облигации като източник на финансиране за кредитните институции да бъде улеснено, особено там, където пазарите са по-слабо развити. За инвеститорите те ще осигурят по-широк и по-сигурен избор на инвестиционни възможности.
Другата цел на предложението е да бъдат намалени разходите по заеми за икономиката. Оценките на ЕК сочат, че възможните общи годишни икономии за кредтополучателите в ЕС биха били между 1,5 и 1,9 млрд. евро.
Една от задачите на ЕК е да премахне пречките, които възпрепятстват трансграничното предлагане на инвестиционни фондове, така че то да стане по-опростено, бързо и евтино. Повишената конкуренция ще доведе до по-голям избор и по-изгодни предложения без това да бъде за сметка на високото равнище на защита на инвеститорите, посочва още БТА.
Пазарът на инвестиционни фондове в ЕС възлиза на общо 14,3 трлн. евро.
Комисията също така обяви и мерки за правното изясняване на решаването на междудържавни спорове за вземания по дългове, както и що се отнася до собствеността на ценни книжа, когато отношение има повече от една страна.
Държавите членки и Европейският парламент ще имат последната дума върху предложенията, като не е изключено по тях да бъдат направени промени, уточнява Ройтерс.