Европейският съюз (ЕС) инвестира в чистия водород и търси "долини и острови", където производството му ще бъде икономически най-изгодно, коментира председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в обръщение към Водорния съвет (Hydrogen Council), инициатива на ръководителите на водещи енергийни компании с визия за развитие на водородната икономика.
След като бъдат определени местата за производство, ще бъдат изградени и мрежи за неговия пренос до местата, където е нужен. Целта е създаване на европейски пазар на водород.
"Ще поискаме от членовете на ЕС да определят най-подходящите места за това. Места, където чистият водород ще създаде ръст и работни честа, съобразявайки се с околната среда", каза фон дер Лайен в изявлението, излъчено във видеосистемата на ЕК.
През лятото на 2020 година ЕК представи своя стратегия за използването на водорода. В нея беше отчетено, че в момента разпространението на водорода като енергиен източник е слабо, а и той се произвежда основно от изкопаеми горива, което не го прави чиста алтернатива.
Целта на Брюксел е именно декарбонизацията на производството на водород, което става възможно благодарение на развитието на зелените централи. Така ще бъде подпомогната енергийната трансформация, особено що се отнася до отраслите с висока интензивност на емисиите, които разчитат на изкопаемите горива.
В днешното си обръщение Урсула фон дер Лайен обеща още, че ще има промяна на правилата, облекчаващи навлизането на водорода в индустрията. "Европейските енергийни регулации са писани във времена, когато водородът беше малка част от картината", каза тя.
Стратегията на Брюксел предвижда привличането на частния бизнес в усилията за разпространението на водорода, отчете още председателят на Комисията. Това е от ключово значение за изпълнението на заложените цели, включително и за постигането на нулев въглероден отпечатък на европейската икономика до 2050 година.
"4 млрд. тона въглероден диоксид ни делят от нашата цел. Всяка година в ЕС все още се емитират 4 млрд. тона въглероден диоксид", отчете Урсула фон дер Лайен.
преди 3 години Енергия за целта откъде? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Няма защо да го търси. Черноморските страни са бъдещите хъбове за производство на водород. На дъното на Черно море е богатствотото от сероводород. Просто, трябва да се изпомпва от дъното вода богата на сероводород и да се прекарва през електролизатори. Защо не го правим ??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар