Европейската комисия ще поиска от пазарния си регулатор да разследва дали германският финансов надзорен орган BaFin е допуснал грешки при контрола на изпадналия в неплатежоспособност доставчик на платежни услуги Wirecard.
Последните месеци бяха особено тежки за компанията, която в четвъртък обяви, че е подала молба за откриване на производство по несъстоятелност, дължейки на кредиторите си близо 4 млрд. долара.
В зависимост от това какви са резултатите от предварителното разследване, ЕК ще прецени дали да започне пълно разследване срещу BaFin за нарушаване на европейското законодателство за финансова отчетност, заяви в интервю за Financial Times заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис, цитиран от Ройтерс.
„Ще поискаме от ESMA (Европейския орган за ценните книжа и пазарите) да разследва дали е имало там надзорни грешки и ако това е така, да се предприемат съответните възможни действия“, посочи Домбровскис.
„Трябва да изясним какво се е объркало“, заяви заместник-председателят и допълни, че ще бъде зададен краен срок до средата на юли за становище от европейския регулатор.
От надзора потвърдиха, че е било поискано от тях да разгледат как BaFin прилага директивите за прозрачност на ЕС, които покриват и изискванията за финансова отчетност за борсово търгувани компании.
„Получихме молба от Европейската комисия за анализ за установяване на фактите около събитията, довели до колапса на Wirecard и надзорния отговор на тези събития“, заяви говорител на ESMA.
Ако бъде установено някакво нарушение, Брюксел може да поиска от BaFin да въведе промени в своите практики – сконфузна ситуация за държавен регулатор.
Изискванията на Европейския съюз за прозрачност целят да гарантират, че инвеститорите получават необходимата информация за дадена компания, търгувана на борсата.
Междувременно в петък стана ясно, че Visa Inc. и Mastercard Inc. обмислят дали да забранят на Wirecard да обработва плащания в техните мрежи. Двете платежни компании са започнали да се свързват с клиенти на Wirecard, за да ги подготвят за такава възможност, посочват източници на Bloomberg, запознати с въпроса.
„Продължаваме да следим отблизо събитията и да оценяваме новата информация“, заявиха от Visa в изявление.
От Mastercard също потвърдиха, че следят ситуацията и са запознати със случващото се около Wirecard.
Евентуалното отнемане на лицензите от Visa и Mastercard ще утежни още повече ситуацията на доставчика. Wirecard на практика ще остане без бизнес, ако двете компании решат да прибегнат до подобна мярка, коментира анализаторът на Mirabaud Нийл Камплинг.