Европейската комисия предложи в сряда да бъде създадено ново звено за киберсигурност в ЕС. Предвижда се така да бъдат обединени усилията за противодействие на зачестяващите заплахи онлайн, съобщава БТА.
Новото звено се очаква да бъде готово след една година и да заработи през 2023 г. То ще може да осигурява възможности за предотвратяване, сдържане и отговор на онлайн инциденти.
Комисията предвижда държавите от ЕС да разполагат с екипи за взаимна подкрепа и съгласувани действия в случай на необходимост. ЕК отчита, че злонамерените действия в интернет зачестяват и водят до все по-големи щети.
Сред най-засегнатите се посочват обществените услуги и всекидневната дейност на бизнеса и гражданите, което се отразява пряко на сигурността. Според комисията занапред е необходимо държавите от ЕС да обменят данни по тези въпроси на основата „необходимост да се сподели“, вместо „необходимост да се знае“.
„Киберсигурността е крайъгълен камък на дигитална и свързана Европа. И в днешното общество отговорът на заплахите координирано е от първостепенно значение“, заяви заместник-председателят на ЕК за дигиталните въпроси Маргрете Вестагер, цитирана от пресслужбата на комисията.
Звеното ще действа като платформа, за да гарантира координиран отговор на ЕС на киберинциденти и кризи в голям мащаб, както и да предлага помощ при възстановяване от подобни атаки, посочват от ЕК.
В момента блокът и държавите членки имат множество по-малки структури, опериращи в различни области и сектори. И макар да има определени специфики, то заплахата е обща, откъдето идва и необходимостта от координиране, споделяне на информация и дори предварително предупреждение.
Участниците ще бъдат помолени да осигурят оперативни ресурси за съвместна помощ в рамките на звеното за киберсигурност. То ще позволи споделянето на най-добри практики и информация в реално време за възможни заплахи.
Необходимата инвестиция за звеното ще бъде предоставена от ЕК, най-вече чрез Програмата „Дигитална Европа“.
„Днес не можем вече да разграничаваме онлайн и офлайн заплахите. Трябва да съберем всичките си ресурси, за да надвием киберрисковете и да усилим нашия операционен капацитет“, посочи заместник-председателя на ЕК Маргаритис Схинас.