Европейският съвет прие днес насоките за преговорите с Великобритания по Brexit оттук нататък, детайлизирайки позицията на оставащите 27 страни по преходния период, предават от пресслужбата на съвета.
Европейският съюз предлага на Лондон 21-месечен преходен период след Brexit следващата година – до 31 декември 2020 г. В рамките на периода Великобритания ще запази правата си на членство в съюза, но без това на глас и участие в каквито и да е негови органи. Така ЕС заявява, че всяка промяна в правото на съюза ще важи и за Великобритания в рамките на преходния период.
През 21-те месеца ще важат и всички съществуващи регулаторни, бюджетни, надзорни, съдебни и правораздавателни инструменти и структури, както и компетенцията на Европейския съд.
По отношение на сферите, в които Великобритания е имала право да избира дали да участва, например сигурността, ще важат само законите, приети от Лондон преди излизането. Страната обаче вече няма да има право да участва в нови мерки в тези сфери, освен ако не се коригират стари разпоредби, с които вече е обвързана.
Спазването на правото и споразуменията на ЕС по време на преходния период ще важи и за търговията, макар че Великобритания няма да може да участва в свързаните органи.
Лондон ще запази правото си да участва в митническия съюз и единния пазар, но няма да може да сключва международни споразумения в рамките на компетенциите на европейското право, освен ако не получи специално разрешение за това от ЕС.
На външните министри на съюза им е било нужно само две минути, за да приемат общата позиция, заяви заместникът на главния преговарящ на ЕС Сабин Уейанд в Twitter. Това бележи усилията на 27-те страни членки да запазят единство в преговорите.
#Brexit: @EUCouncil (Article 50) adopts negotiating directives on the transition period: https://t.co/BEr2AsRnJg pic.twitter.com/cVceIGl79L
— EU Council Press (@EUCouncilPress) January 29, 2018