Европейският съюз си е поставил за цел да намали с две трети зависимостта си от доставки на руски петрол и газ до края на тази година и да стане напълно независим от тези доставки до края на 2027 г. Това заявява еврокомисарят по икономика Паоло Джентилони в интервю за италианския вестник "Месаджеро", цитирано от БТА.
Пред италианското издание Джентилони предрича, че икономическият растеж на ЕС за 2022 г. няма да достигне предвидените 4%, но отбелязва, че е прекалено рано да се каже дали забавянето ще доведе до стагнация. На 16 май се очаква съюзът да оповести своите така наречени пролетни прогнози.
Вследствие на войната между Украйна и Русия Международният валутен фонд миналата седмица понижи очаквания растеж за тази година от 3,9 процента на 2,8 процента. Но според Джентилони е твърде рано да се каже дали забавянето ще доведе до стагнация предвид „някои позитивни фактори, унаследени от втората половина на миналата година“, като например значително ниското ниво на безработица и високата степен на натрупани спестявания, отбелязва Ройтерс.
„Рискът от стагнация ще зависи много от продължителността на войната“, допълва той.
В понеделник заместник-председателят на европейската комисия Валдис Домбровскис коментира, че ЕС се подготвя да наложи „умни санкции“ на петролния износ на Русия.
„Работим по шести пакет санкции и една от мерките, които обмисляме, е някакъв вид петролно ембарго. Когато налагаме санкции, трябва да го направим така, че да увеличим до максимум натиска върху Русия, едновременно минимизирайки страничните ефекти върху нас самите“, каза Домбровскис.
Той допълни, че конкретните детайли по санкциите върху петрола все още не са договорени, но може да включват постепенен отказ от руски петрол или налагане на мита върху вноса над определен ценови праг.