Европейският парламент (ЕП) спря ратификацията на инвестиционния пакт с Китай, докато Пекин не отмени санкциите срещу политици от Европейския съюз (ЕС), предава Ройтерс.
Това задълбочава спора между Пекин и Брюксел и на практика спира по-големия достъп на европейските компании до Китай.
Резолюцията за замразяване на ратификацията е приета с 599 гласа "за", 30 гласа "против" и 58 въздържали се.
Всеобхватното споразумение за инвестиции между ЕС и Китай, договорено през декември след седемгодишни преговори, има за цел да постави компаниите от ЕС на равни начала в Китай и да затвърди статута на Пекин като доверен търговски партньор.
Китай обаче наложи санкции през март на 10 политици от ЕС, както и мозъчни тръстове и дипломатически органи, в отговор на западните санкции срещу китайски служители, обвинени в масовите задържания на мюсюлмански уйгури в северозападен Китай.
Китайските санкции обхващат петима членове на ЕП и подкомисията на институцията по правата на човека.
Законодателите от ЕС казват, че китайските санкции не се основават на международното право, докато мерките на блока, подобно на тези на Великобритания и САЩ, се борят със злоупотребите с правата на човека, поддържани в договорите на ООН.
Пекин отрича да е извършил неправомерни действия.
"Отношенията между ЕС и Китай може да не продължат да работят както обикновено", признава ЕП в резолюцията си.
В отговор мисията на Китай в ЕС казва, че инвестиционното споразумение е "взаимноизгодно", а не "услуга" от едната страна към другата. Китайските санкции са легитимен отговор на действията на ЕС, посочва се още в съобщението.
Безизходицата е спънка както за Китай, така и за ЕС. Ратифицирането на пакта ще позволи по-голяма защита на европейските инвестиции и правата на интелектуална собственост в Китай. Китай се надяваше на подобрено международно положение като честен и уважаван търговски партньор, казват европейски дипломати.
Активисти и експерти по правата на ООН казват, че поне 1 милион мюсюлмани са задържани в лагери в Синдзян. Активистите и някои западни политици обвиняват Китай, че използва изтезания, принудителен труд и стерилизация спрямо мюсюлманското уйгурско малцинство. Китай отрича нарушенията на правата в Синдзян и казва, че лагерите осигуряват професионално обучение и са необходими за борба с екстремизма.
преди 3 години сянката на СП2 ли виждам или ми се привижда ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар