Говорител на Европейската комисия (ЕК) заяви днес, че не е възможно преходният срок до пълното оттегляне на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) да бъде удължен след 31 декември тази година.
Преговорите за сключване на търговско споразумение продължават, но някои значителни и основни различия между двете страни засега се запазват, добави говорителят по време на пресконференция, цитиран от БТА.
По неговите думи преговарящите продължават срещите онлайн, докато изтече карантината, наложена на ръководителя на европейския преговорен екип Мишел Барние. Говорителят поясни, че Барние следва правилата, наложени в Белгия, и седемдневната му карантина може да изтече в четвъртък. Това ще зависи от изследването, което Барние предстои да си направи след три дни, допълни той.
Миналата седмица председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен потвърди, че има напредък в преговорите. Тя отбеляза, че засега се запазват споровете за пазарната равнопоставеност на дружествата и особено за държавната помощ.
Търговските преговарящи възобновиха преговорите за формата на новите отношения между ЕС и Обединеното кралство след изтичането на преходния период на 31 декември. Както и през последните няколко седмици, фокусът все още е основно върху квотите за риболов и осигуряването на лоялна конкуренция за компаниите, включително върху регулирането на държавните помощи.
Реалните преговори бяха преустановени миналата седмица, след като член на делегацията на ЕС е дал положителна проба за коронавирус. Това прекрати личните срещи, които ще се подновят, "когато е безопасно да се направи това", казва източник на Ройтерс от ЕК.
Британският вестник Sun съобщи през почивните дни, че преговарящите търсят вариант да приемат клауза, която да позволи предоговаряне на споразумението в сферата на риболова след няколко години.
Дипломат от ЕС, трети източник, който говори при условие за анонимност, потвърждава, че подобна идея се обсъжда, но добавя, че блокът настоява да я обвърже с цялостното търговско споразумение, което означава, че риболовните права могат да бъдат предоговорени само заедно с останалите търговски правила.
Това обаче си има своя противник в лицето на Франция, за която риболовът е особено чувствителен въпрос. Тиери Бретон, френският еврокомисар, коментира преди седмица, че не би трябвало да има клаузи за преразглеждане на споразумението за Brexit след една или две години, защото бизнесът има нужда от предсказуемост.
преди 3 години ЕС и Великобритания ги е шубе че, след БРЕКЗИТ всеки ще опита да прецака другия. Този развод може да завърши доста трагично за всички ни. Ако погледним историята на Европа виждаме колко честосмесе прецаквали един друг. С лека помощ от САЩ, Русия, Китай и мюсулманските катуни европейците може пак да се запукаме по между си. Доказали сме, че лесно си изпускаме нервите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар