IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК представи предложения за създаването на здравен съюз

Разработване на планове и препоръки, засилване на здравните институции на ЕС и изграждане на орган за реагиране при извънредни ситуации са сред мерките

18:04 | 11.11.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. <em>Снимка: ЕК</em></p>

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Снимка: ЕК

Европейската комисия (ЕК) представи предложения за първи стъпки в изграждането на Европейски здравен съюз – инициатива, обявена от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в нейното обръщение за състоянието на Съюза, съобщават от пресслужбата на ЕК.

Комисията представя набор от предложения за укрепване на рамката на ЕС за здравна сигурност и за засилване на ролята на ключовите агенции на ЕС за готовност и реакция при кризи, посочва се в съобщението.

За да се засили борбата срещу пандемията от COVID-19 и бъдещи здравни извънредни ситуации, е необходима повече координация на ниво ЕС, посочва се още в съобщението. Като се имат предвид уроците от настоящата криза, днешните предложения ще осигурят по-добра готовност за реакция по време на настоящата и бъдещи здравни кризи, заключават от ЕК.

Предложението предвижда разработването на план и препоръки за готовност при пандемия в ЕС, както и за приемане на планове на национално равнище, заедно с изчерпателни и прозрачни рамки за докладване и одит. Подготовката на националните планове ще бъде подпомогната от Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията и други агенции на ЕС. Плановете ще бъдат одитирани и подложени на стрес тестове от Комисията и агенциите на ЕС.

На ниво ЕС ще бъде създадена засилена, интегрирана система за наблюдение на базата на изкуствен интелект и други съвременни технологични средства.

От държавите членки ще се изисква да засилят отчитането на показателите на здравните системи (напр. наличност на болнични легла, специализирано лечение и капацитет за интензивно лечение, брой на медицински обучен персонал и др.). С всички мерки обявяването на извънредна ситуация в ЕС би предизвикало засилена координация и ще позволи разработването, складирането и снабдяването на продукти, свързани с кризата.

Що се отнася до агенциите на ЕС, планът предвижда Европейският център за контрол и превенция на заболяванията и Европейската агенция по лекарствата да са начело на работата за справяне с COVID-19. И двете агенции трябва да бъдат подсилени и снабдени с по-силни мандати, за да защитят по-добре гражданите на ЕС и да се справят с трансграничните заплахи за здравето.

Центърът ще подкрепя Комисията и държавите по отношение на епидемиологичното наблюдение чрез интегрирани системи, позволяващи наблюдение в реално време, планиране на готовност и отговор, докладване и одит, предоставяне на необвързващи препоръки и възможности за управление на риска, капацитет за мобилизиране и разгръщане на работната група на ЕС по здравеопазване за подпомагане на местните действия в държавите членки, изграждане на мрежа от референтни лаборатории на ЕС.

Мандатът на Европейската агенция по лекарствата ще бъде засилен, за да може да улесни координиран отговор на равнище ЕС по време на здравни кризи. Предвижда се тя да прави мониторинг с цел намаляване на риска от недостиг на критични лекарства и медицински изделия, да предоставя научни съвети относно лекарства, които могат да имат потенциал за лечение, профилактика или диагностика на болестите, причиняващи тези кризи, да координира проучвания за наблюдение на ефективността и безопасността на ваксините, както и клинични изпитвания.

Комисията полага основите и на бъдещия орган за реагиране при извънредни ситуации в здравеопазването (HERA), който трябва да бъде предложен до края на 2021 г. Такава структура би била важен нов елемент в подкрепа на по-добра реакция на ниво ЕС на трансграничните заплахи за здравето.

Комисията цитира данни от проучване на общественото мнение, според които над половината (66 на сто) граждани на ЕС очакват в случай на здравна криза по-голямо участие на общностните институции. ЕК отчита, че пандемията от Ковид-19 е очертала нуждата от по-добри данни за разпространението на дадено заболяване, подобряване на възможностите за изследване и проследяване на контактите, по-добра подготвеност и планиране, повишено наблюдение над снабдяването с лекарства и предпазни средства, предава БТА.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:44 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още