Основните европейски борсови индекси приключиха днешната сесия на зелена територия, подкрепени от оптимизма около напредъка при разработването на ефективни ваксини срещу коронавирус и решението на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп да стартира процедура по прехвърляне на властта към екипа на Джо Байдън, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 0,83% до ниво от 392,05 пункта.
Германският показател DAX записа ръст от 165,47 пункта, или 1,26%, до равнище от 13 292,44 пункта.
Британският индекс FTSE прибави 1,55% към стойността си, нараствайки до 6432,17 пункта.
Френският измерител CAC отчете ръст от 1,21% до 5558,42 пункта.
Основната тема във фокуса на инвеститорите продължава да бъде борбата с ограничаването на коронавируса в глобален мащаб. В понеделник британската фармацевтична компания AstraZeneca обяви 70% ефективност на разработваната от нея и Университета в Оксфорд ваксина срещу COVID-19.
На 9 ноември германският концерн BioNTech и американският му партньор Pfizer обявиха, че са постигнали значителен напредък при разработването на такава ваксина. Според двете компании потенциалната ваксина е постигнала ефективност от над 90% седем дни след приемане на втората доза. Това означава, че се постига защита 28 дни след началото на ваксинацията.
европейски
Малко след това Moderna обяви, че нейната ваксина е предпазила от разболяване 94,5% от участниците в проучването.
По-рано днес президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в Twitter, че е инструктирал директора на Администрацията за общи услуги (GSA) Емили Мърфи да инициира процеса по прехода към следващото правителство.
Тръмп обяви, че администрацията му трябва „да направи каквото е нужно“ за периода на преход, но не призна поражение на президентския вот.
Преходният екип на Джо Байдън вече има достъп до класифицирана информация и има свои кабинети във федералните институции.
Публикацията на Тръмп в подкрепа на необичайно забавения процес по прехода е най-доближаващото се до признаване на загуба на изборите негово изказване.
В рамките на вчерашния ден новоизбраният президент Джо Байдън избра бившия управител на Федералния резерв Джанет Йелън за министър на финансите. 74-годишната Йелън до голяма степен е смятана за „сигурен” избор за ролята, който вероятно ще получи подкрепата на републиканците в Сената като някой, който ще може да постигне двустранен компромис в един особено деликатен момент за икономиката.
Инвеститорите обърнаха внимание и на икономическите данни от Европа. Бизнес настроенията в Германия се понижават за втори пореден месец през ноември, което предполага, че най-голямата икономика в Европа ще се свие през четвъртото тримесечие поради блокадите, целящи да забавят втората вълна от коронавирус.
Индексът на бизнес климата на института Ifo е спаднал до 90,7 пункта от ревизираните надолу 92,5 пункта през октомври. Данните показват втори поред месечен спад след пет последователни месечни повишения.
При индивидуалните акции книжата на норвежката компания за недвижими имоти Entra поскъпнаха с близо 20 на сто на фона на спекулации относно предложение за придобиване от страна на шведското дружество SBB.
преди 3 години Ха! Ваксини. Отрови. отговор Сигнализирай за неуместен коментар