Европейският съюз е „леко негативен“ относно перспективите за постигане на сделка за Brexit, но тя може да бъде постигната, заяви британският премиер Борис Джонсън, цитиран от Ройтерс.
По-рано днес блокът разкритикува искането му за нови преговори по споразумението за напускане на ЕС от Великобритания, като заяви, че страната не е предложила реалистична алтернатива на предпазния механизъм, смятан за застраховка за ирландската граница.
„За момента е напълно вярно, че нашите приятели и партньори са леко негативни…, но мисля, че ще успеем. Мисля, че сега има реално усещане, че нещо трябва да бъде направено с предпазния механизъм“, каза Джонсън пред репортери.
„Мислим, че сега има голяма възможност всички да се обединим, да извадим предпазния механизъм и след това…в хода на преговорите по споразумението за свободна търговия…, които ще водим след 31 октомври, ще обмислим всички начини за запазване на безпроблемна търговия на границата със Северна Ирландия“, допълни британският премиер.
Те може да включват схеми за „доверени търговци“ (фирми, които покриват определени стандарти в замяна на намаляване на бюрокрацията за дейността им – бел. ред.) и предварително одобрение по електронен път за премахване на проверките по границата, уточни той.
Джонсън обеща да изведе Великобритания от ЕС на 31 октомври със или без споразумение, но този ангажимент ще го противопостави на парламента, който се ангажира да блокира излизане без сделка.
Според британския премиер фактът, че ЕС все още вярва, че парламентът може да успее в това свое намерение вреди на перспективите за предоговаряне на споразумението за напускане, което беше постигнато с предшественичката му Тереза Мей.
„Докато те смятат, че има възможност парламентът да блокира Brexit, вероятно няма да са склонни да направят отстъпките, от които се нуждаем, така че ще е необходимо малко търпение“, заяви Джонсън.
По-рано днес в писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск британският премиер заяви, че иска да подмени т. нар. защитен механизъм в споразумението за Brexit със „законово обвързващ ангажимент“, който да гарантира, че няма да се построява инфраструктура за проверки по границата стига и Европейският съюз да обещае същото, съобщи Bloomberg.
Т. нар. предпазен механизъм, който гарантира, че няма да има фактическа граница при определени условия, които не се харесват на Великобритания, се превърна в „ябълката на раздора“ в сделката на предшественичката на Джонсън Тереза Мей с 27-те лидери на блока.
Според Джонсън и Брюксел, и Лондон трябва да потърсят нови начини за запазване на границата свободна, като той иска и обещание, че тези договорки ще влязат в сила колкото се може по-рано преди края на преходния период, който може да продължи най-рано до края на 2020 г. Това обаче ще се случи, само ако Великобритания напусне ЕС със споразумение.