Британският външен министър Борис Джонсън заяви, че плановете на правителството му за повишаване на разходите за държавната Национална здравна служба (НЗС) ще дойдат отчасти от спестявания, генерирани от излизането на Великобритания от ЕС, съобщава Ройтерс.
Премиерът Тереза Мей обеща в неделя да увеличи финансирането за НЗС с 20 млрд. паунда (26,57 млрд. долара) след Brexit, въпреки че според критиците плановете не са подробно разчетени. Джонсън, който посети Женева, за да говори пред Съвета по човешките права на ООН, отхвърли твърдението, че според много хора разчитането на „дивидента Brexit“ е глупост.
„Важното е, че можем да си позволим да финансираме добре НЗС, ако имаме силна, жизнена и динамична икономика, при която правителството е съсредоточено върху предприемачеството и растежа. Поради това смятам, че можем да го направим“, каза Джонсън пред репортери.
„Второ, според мен премиерът Тереза Мей правилно заяви, че това е авансово плащане за бъдещи приходи, които ще дойдат в тази страна, ще дойдат във Великобритания, в резултат на спрените плащания на Брюксел“, заяви още британският външен министър.
Той отказа да коментира дали ще са необходими бюджетни ограничения в други области на управление и дали ще се наложи увеличаване на данъците.
Великобритания трябва да напусне ЕС на 29 март 2019 г., въпреки че води преговори за преходни споразумения за смекчаване на икономическото и правното въздействие от напускането на клуба, към който се присъедини преди повече от четири десетилетия.
Плановете на Мей за Brexit се натъкват на противопоставянето на Горната камара на парламента, Камарата на лордовете, в понеделник, като подготвят почвата за по-голяма конфронтация с разбунтувалите се депутати по-късно тази седмица. Тя може да разтърси нейното консервативно правителство на малцинството.
В отговор на въпрос дали правителството може да падне, ако загуби вота, Джонсън изрази оптимизъм.
„Напълно сме убедени, че ще постигнем сделка за Brexit, която ще...бъде добра за Великобритания, добра за нашите европейски приятели и партньори“, каза британският външен министър.
Той заяви, че е „ободряващо“ да бъде в Женева, където се намира централата на Световната търговска организация, и допълни, че другите страни са ентусиазирани от завръщането на Великобритания на мястото си като защитник на свободната търговия.
преди 6 години То вярно, че Британия като цяло е нетен вносител в ЕС, но малко каруцарски си правят сметките (или поне за пред хората, поради популизъм). А тия пари, които влизат от ЕС в ГБ по различните програми, с тях какво става? Да не говорим и че разходите по управление, отпускане и т.н. ще минат във ГБ...Да не говорим и че 'вносът' на медицински персонал ще поскъпне. За да прикоткаш квалифициран персонал ще трябва да плащат повече. Или ако искат евтинко - нерде паки, нерде хинди... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Големия въпрос е дали ще има девиденти Великобритания ще спести разходите за европеиския бюджет но ако няма ръст на икономиката приходите в хазната ще бъдат по малко отколкото сега Как ще увеличи разходите за здравеопазване отговор Сигнализирай за неуместен коментар