Високопоставени членове на победената „Демократическа партия“ в Италия вчера загатнаха за възможна сделка с триумфиралото Движение „Пет звезди“ след изборите, които оставиха страната с парламент без мнозинство и с антисистемните и крайнодесните партии в битка за сформиране на правителство, коментира EurActiv.
Лидерът на крайнодясната „Лига“ Матео Салвини – най-голямата партия в дясната коалиция, която получи 37% от вота в неделя, но не успя да спечели мнозинство – вече заяви, че екипът му е готов да управлява.
Луиджи ди Майо, лидер на антисистемната Движение „Пет звезди“, обаче обяви, че неговата партия е победител, след като получи 33% като самостоятелна партия, но и тя ще трябва да сформира алианси, за да получи мнозинство.
В същото време Матео Ренци, който обяви, че ще подаде оставка като лидер на „Демократическата партия“, след като лявоцентристката му коалиция зае едва трето място на изборите, изключи перспективата за сделка с „Пет звезди“ или десния алианс.
В публикация във Facebook Ренци заяви, че няма да работи с тези, които „ни обиждаха с години и които представляват обратното на нашите ценности“.
„Те казваха, че сме корумпирани, мафиоти и че имаме кръв по ръцете си заради имиграцията. Не вярвам, че внезапно са променили мнението си“, пише бившият премиер.
„Ако някой иска да подкрепи дясната коалиция или Движение „Пет звезди“, да каже. Лично аз смятам, че това би било очевидна и трагична грешка“, допълва той.
Други гласове от партията му обаче не са съгласни с него и Ренци попадна под натиск да подаде оставката си.
В интервю за италиански ежедневник Микеле Емилиано, гуверньор на региона Пулия и водещ член на демократите, обвини Ренци, че не е подал оставка незабавно и че „възпрепятства партията да подкрепи „Пет звезди“.
Във вторник Салвини отново повтори, че десницата „е коалиция номер едно и надеждата на италианците“ и е отворен да преговаря с всеки, който „споделя програмата ни“.
В същото време той изключи „старомодно политическо или междупартийно споразумение“ и отказа алианс с „Пет звезди“.
За някои политически наблюдатели обаче именно „Демократическата партия“ може да се окаже печелившата в цялата ситуация.
„Ключовият въпрос през следващите дни е какво ще направят демократите“, коментира Джовани Орсина, професор по политология в Luiss University в Рим.
Всяка идея за удобна сделка с други партии след изборите обаче рискува да отблъсне ключовата подкрепа за „Пет звезди“ от италианците, разгневени от традиционната политика.
Сделка с Движението освен това може да разедини самата „Демократическа партия“, в която мнозина страдат от победите на „Пет звезди“ в традиционни леви бастиони.
Анализаторите смятат, че всеки компромис никак няма да е лек и ще отнеме време, поне докато новоизбраните депутати не се съберат за пръв път на 23 март.
„Светът на италианската политика такъв, какъвто го познавахме през последните 25 години, приключи“, пише редакторът на Corriere della Sera Лучиано Фонтана.
„Нищо няма да бъде както преди. Играчите и политическият небосклон на страната се промениха“.