Осем страни от източната част на Европейския съюз, сред които и България, се договориха днес да подкрепят увеличение на плащанията от страните членки за следващия дългосрочен бюджет на блока, за да се запълни дупката, която ще остане след излизането на Великобритания, предава Ройтерс.
Министри и други представители на България, Унгария, Полша, Чехия, Словакия, Словения, Хърватска и Румъния се срещнаха в Будапеща с еврокомисаря по бюджета Гюнтер Йотингер, за да обсъдят редица въпроси, включително плана за следващия бюджет на блока.
Най-големият източник на приходи в бюджета на ЕС е вноската, идваща от един и същ процент, начисляван върху брутния национален доход на всяка страна членка.
Страните от източната част на ЕС са сериозни нетни реципенти на европейски фондове и се опасяват, че по-малък бюджет на блока ще ги остави с по-малко пари.
Йотингер каза миналия месец, че следващият бюджет на ЕС трябва да се увеличи от около 1% от икономическото производство на ЕС до над 1,1%, за да се компенсират средствата, които съюзът вече няма да получава от Великобритания.
Напускането на Великобритания през март следващата година ще лиши Брюксел от 12 млрд. евро в годишния бюджет, който в момента е около 140 млрд. евро.
„Осемте страни се договориха да увеличат плащанията като процент от брутния национален доход, което е големият успех на деня“, каза началник кабинета на унгарския президент Виктор Орбан Янос Лазар на пресконференция.
„Осемте страни отвориха възможността плащането да се увеличи до 1,1% от брутния национален доход“, допълни той.
„Призоваваме Комисията да представи много амбициозен бюджет, защото се нуждаем от нови свежи пари за нови разговори“, каза още Лазар.
Йотингер повтори, че щом Великобритания излезе от ЕС, ще са нужни определени съкращения на бюджета.
„Изключително съм благодарен на осемте страни членки, че са готови да допринесат с повече“, каза той на същата пресконференция.
Лазар заяви, че източните страни от ЕС очакват съюзът да намали бюрокрацията и да направи бюджетния процес по-опростен, бърз и евтин.
„Има ужасна нужда от кохезия. Тя е успешна, но още не е приключила“, каза още Лазар.
преди 6 години Сегашната неправилната структура на приходите и разходите на европейския бюджет подсигурява провалът на Европейския съюз.При допусканата грешка, колкото по-добре се изпълнява бюджета толкова е по-голям провалът на Европейския съюз. отговор Сигнализирай за неуместен коментар