Излизането на Великобритания от Европейския съюз ще остави страната в по-лошо икономическо положение при изпълнението на три сценария за Brexit – сключване на обширно споразумение за свободна търговия, достъп до единния пазар или липса на сделка изобщо. Това става ясно от анализ за правителствено ползване върху икономическото въздействие от развода с ЕС, цитиран от вестник Guardian.
Документът е трябвало да бъде представен през тази седмица единствено на министрите от кабинета, посочва още изданието.
Според текста националните доходи ще се свият с 8% при липса на сделка, с 5% при споразумение за свободна търговия и с 2% при т. нар. „мек Brexit”, който предвижда оставане в единния пазар за срок от 15 години.
Правителството на премиера Тереза Мей отказа да коментира данните, но според източници докладът не включва предпочитания от нея вариант за сделка от типа „дълбоко и специално партньорство“ с ЕС.
Направената оценка предвижда най-тежко промените да засегнат секторите на химическата и текстилната индустрия, производството, хранително-вкусовата промишленост, автомобилостроенето и търговията на дребно. Също така се очаква абсолютно всеки регион в страната да бъде засегнат негативно от Brexit, като това ще важи с най-голяма сила за североизточните части на страната, Северна Ирландия и графство Уест Мидландс.
Съобщението за новия доклад идва, след като официалният представител на Лондон за Brexit Дейвид Дейвис отказа да представи оценки за влиянието на развода с ЕС върху 58 сектора на икономиката по искане на парламента с довода, че такива анализи не са били изготвяни.
Според опозиционния депутат от Лейбъристката партия Стивън Гетинс именно негативните прогнози са причината правителството да отказва да публикува „каквито и да е било сериозни анализи за Brexit”.
От своя страна говорител на властите заяви, че се изготвят анализи в широк диапазон, които да са в помощ на преговорния процес, но самите министри нямат право да разкриват информация, която може да покаже каква е позицията на страната в разговорите с ЕС.