Печалбата на енергийната компания BP Plc за четвъртото тримесечие се оказа под очакванията на анализаторите, тъй като коронавирусната пандемия продължава да потиска продажбите на гориво и маржовете на печалба при рафинирането, съобщава Bloomberg.
За годината обаче компанията отчете загуба от 5,7 млрд. долара – първата от десетилетие, след като тя трябваше да отпише 6,5 млрд. долара от стойността на петролните и газовите си активи през второто тримесечие, съобщава Ройтерс.
Най-големият западен производител на нефт и газ трябваше да влезе в сезона на отчетите с попътния вятър на по-високите цени на суровината, но явно раните от миналогодишния срив така и не са напълно заздравели.
BP все пак отбеляза умерена печалба за четвъртото тримесечие, но тя бе само частица от обичайните предпандемични нива. Chevron – другият голям производител в сектора, който е представил данни, подчерта проблемите на индустрията с изненадваща загуба заради слабото търсене на гориво.
Коригираната печалба на ВР за четвъртото тримесечие е в размер на 115 млн. долара спрямо 2,57 млрд. долара година по-рано и е само леко подобрение спрямо предходното тримесечие. Компанията бе далеч и от средните прогнози за 440 млн. долара.
Покрай ръста на цените на петрола и стимулирането на маржовете на печалба с разпространението на ваксината срещу коронавирус и надеждите за икономическо възстановяване, инвеститорите очакваха по-положителен край на иначе мрачната година.
Инвеститорите обаче изглежда имат известен оптимизъм, тъй като акциите на ВР и други нейни конкуренти отбелязват двуцифрено процентно увеличение от края на третото тримесечие на 2020 г.
Във вторник книжата на компанията, търгувани на Лондонската фондова борса, поевтиняват с близо 2,3% минути преди 10:30 ч. българско време.
Бизнесът с рафинирането натежава особено на представянето на компанията. ВР съобщи, че сегментът е бил „значително“ засегнат от намалените обеми на търговия с „черно злато“ заради пандемията, като ефект оказва и продължаващият натиск върху маржовете.
Светъл лъч бе нетният дълг на компанията, който намалява с 1,4 млрд. долара спрямо предходното тримесечие до 39 млрд. долара в края на годината. Все пак от ВР посочиха, че очакват тази стойност да нарасне през първата половина на 2021 г. заради плащания, свързани с годишните компенсации за разлива в Мексиканския залив и завършването на съвместното предприятие за вятърна енергия с Equinor.
По-късно във вторник се очакват и резултатите на Exxon Mobil Corp. за четвъртото тримесечие.